CHP’li Polat: Bayram tatilinde 1 milyar TL kazanacaklar

CHP’li Polat: Bayram tatilinde 1 milyar TL kazanacaklar
10 Haziran 2024 14:40

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 9 günlük Bayram tatilinde KGM’ye ait köprü ve otoyollar vatandaşlar için ücretsizken yap işlet devret projesi olan köprü ve otoyollar uygulama dışında tutuldu.

 

 
Sadece 9 günlük Bayram tatilinde Osmangazi Köprüsü, Çanakkale Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli işletmecilerinin yaklaşık 1 Milyar TL kazanacağını açıklayan CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, garanti verilen projelerin Hazineye olan yükü her geçen gün artarken vatandaş bayramda bu köprüleri gidiş geliş olarak kullandığında otoyollarla birlikte 3 bin TL ödemek durumunda kalacak, dedi.

 
REKOR GEÇİŞ AÇIKLAMASI YAPANLAR REKOR ÖDEMELERİ DE AÇIKLASINLAR

 
İktidar yetkililerinin her bayram bu köprü ve tüneller için rekor geçiş oldu paylaşımlarının göz boyamaktan ibaret olduğunun altını çizen Polat, Çanakkale Köprüsünden bayram dahil günlük garanti edilen araç sayısının yarısına ulaşılamadığını belirterek, bu projelerin vatandaşa günlük maliyetini de iktidar açıklamalıdır, dedi.

 
4 PROJENİN GÜNLÜK MALİYETİ 100 MİLYON TL

 
Garanti geçişlerin karşılanması halinde kur artışı ve garantisi nedeni ile bu projelere ödenen tutarın dudak uçuklattığının altını çizen Polat, bayram süresinde 4 projenin en üst seviyede geçişi yakalayacağını ancak günlük olarak minimum 100 Milyon TL’nin üzerinde ödemenin gerçekleşeceğini bunun da 9 gün sonunda Hazinenin kasasından çıkacak tutarın 1 Milyar TL’yi bulacağını söyledi.

 
İktidarın tasarruf tedbiri açıklamalarının altını doldurması gerektiğine vurgu yapan Polat, yıl sonunda kur farkı ve garantisi değişmediği takdir de sadece bu 4 proje için yıllık ortalama geçiş rakamlarının dahil edilmesine rağmen minimum 37 Milyar TL ödemek durumunda kalınacağını söyledi. Asgari ücretliye, emekliye olmayan bütçenin garantili projelere cömertçe harcandığını belirten Polat, diğer otoyollar ve Kamu Özel İşbirliği projeleri birlikte 2024 yılında 163 Milyar Hazine ödenek ayırırken vatandaş açlık sınırının altında bir yaşam mücadelesi ile karşı karşıya bırakılmıştır, dedi.