Türkiye Belediyeler Birliği’nin yeni Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu

Türkiye Belediyeler Birliği’nin yeni Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu
5 Haziran 2024 16:42

Türkiye Belediyeler Birliği seçimini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 515 oyla kazandı. Rakibi Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç 250 oy aldı.

 

 

İmamoğlu’nun encümen listesinde şu isimler yer aldı:

1717594564478-screenshot-1

 

 

 

TBB’nin yeni başkanı İmamoğlu, seçimin ardından ilk yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 

 

Devraldığımız Belediyeler Birliği’nin encümeninde diğer partilerden tek bir kişi yok. Az önce saydım 2 üye MHP, geri kalanının tamamı AKP üyesi. Geldiğimiz nokta bu yanlışı düzeltme noktasıdır, onun için önemli bir başlangıç. Ne yazık ki tüm çabamıza ve talebimize rağmen, bu listenin birlikte çıkarılan bir listeye dönüşmesine AK Parti’den onay gelmedi. Liste çıkaracaklarını dün bildirdiler. Yoksa çoğunluk olduklarını bildikleri için böyle yapıyorlar suçlaması yanlış tam aksine; tümüyle yoğun bir çaba gösterilmiştir. Bu demokratik talebimize dönüş yapılmamıştır

 
AKP grubunun adayı Ahmet Metin Genç’in bu söylediği doğru değildir. Doğru söylediği bazı şeyler de vardı. Onlar da özellikle belediye başkanının özlük hakları, belediyelerin gelirleri vb hususlar kesinlikle buradaki herkesin altına imza atacağı hususlardır da kime söyledi onu anlamadık. Bunun takipçisi olacağız merak etmesin. Bulunduğu ilde de AKP’li milletvekilleri var. Onlarla oturup bir an önce onlarla Meclis’e önerge vermelerini bekliyorum. Kendi partisinde konuşamadığı birçok şeyi burada konuşması ona nasıl özgür bir kürsü vermiş hayranlıkla izledim. Kendi partinde bile olsa yanlış giden bir şeyi söylemek dünyanın en güzel şeyidir. Bunu her partinin yapması lazım. Bir de muhalefet olunca istemenin sınırı yok her şeyi istemek lazım.

 

 

Bugün geldiğimiz noktada hepimiz çok iyi biliyoruz. Birbirini adeta yok etmeye kararlıymış gibi davranarak siyasetle seçim kazanmak asla mümkün değildir. Milletimiz ülkemizdeki bütün siyasiler dünyaya inanılmaz bir demokrasi dersi vermiştir. Seçim bu şekilde kazanılsa dahi ülkenin geleceğinin kaybedileceğini bilerek o endişeyle inanılmaz bir demokrasi iradesi ortaya koymuştur. O bakımdan hep birlikte esas olanın geleceği kazanmak olduğunun bilinmesi gerekir. Bu aziz millet yerel seçimlerde belli bir siyasi partiyi değil, belli bir siyasi anlayışı öne çıkarmış ve onu talep etmiştir. Vatandaşın talebi siyasetin imtiyaz ve çıkar kavgası olmaktan artık çıkarılmasıdır. Vatandaşın talebi can yakan sorunlara karşı tüm siyasi ve idari aktörler arasında güç birliği ve dayanışmanın tesis edilmesi isteğidir. Vatandaş refahını özgürlüğünü mutluluğunu merkeze alan gelişme ve kalkınma odaklı bir siyaset talep etmektedir. O bakımdan hassas olmalıyız. Elbette bu aziz milletin ve ülkenin geleceğini iyileştirmekle görevli insanlar olarak işbirliği ve dayanışma iklimini yerel yönetimler ile merkezi yönetimler arasında da hakim kılmanın bu işi tamamlayacağını biliyoruz.

 

 

Vatandaşımıızın refahını artırmayı hedefleyen bir kurumdur. Bu görev tanımını hiçbir yerinde partizanlık yoktur olamaz. Siz seçildiniz encümen de sizin üyeleriniz diye sadece partinize mensup belediyelere katkı sunmayı hareketi geçirirseniz milleti üzersiniz. Vatandaşı oy verdiği partiye göre ayıran bir yerel yönetim anlayışını kabul etmediğimiz gibi belediye yönetimlerini partilerine göre ayıran bir anlayışı da kabul etmemiz asla mümkün değildir.