Salih Levent Uğurlu / Siyasal iletişimci, akademisyen, köşe yazarı

Salih Levent Uğurlu / Siyasal iletişimci, akademisyen, köşe yazarı
10 Kasım 2023 12:05

1987 yılında Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde doğan Salih Levent Uğurlu, Deniz Kuvvetleri’nden emekli asker olan babası tarafından aslen Niğdelidir. Öğrenimini ortaokula kadar Gölcük’te sürdürürken, 17 Ağustos deprem felaketinin ardından tayin nedeniyle Bartın Amasra’da devam ettirmek zorunda kaldı. Liseyi İskenderun’da okuyan Uğurlu, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde tamamladı.

 

 

Muhsin Yazıcıoğlu’nun bulunduğu helikopter kazasında hayatını kaybeden İHA muhabiri İsmail Güneş’in stajyeri olarak girdiği medya sektörüne acı bir başlangıç yapsa da güçlü çıkmasını bildi. Ankara ve İstanbul’da uzun yıllar çalışan Uğurlu; TRT, Beyaz TV ve Duru TV’de sunuculuk, seslendirmenlik ve editörlük gibi görevlerle yer aldı. Uğurlu, bir dönem Büyüteç ve Ankara Keçisi gazetelerini çıkardı. Radyoculuktan, belediyelerin basın yayın birimlerine kadar uzanan geniş bir yelpazede sektörel tecrübeler edindi.

Manisa 1.Komando Eğitim Tugayı’nda kısa dönem olarak bitirdiği askerliği sonrası aldığı kararla akademiye yöneldi, bu süreçte önemli mecralarda köşe yazarlığı yaparak sosyal medyada dikkat çeken yazılar kaleme aldı. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde siyasal iletişim ve algı yönetimi alanında akademik kariyerini sürdürmekte, aşırı sağ partiler üzerine çalışmaları bulunmaktadır. Siyasetçilerin iletişim danışmanlığını üstlenerek iletişimin siyasal yönüne odaklanan Uğurlu’nun babası da, 2002’de zor bir süreçten geçen TSK’daki politik hizipleşmelerden ötürü kendi isteğiyle erken yaşta emekli olduktan sonra MHP’de bir dönem aktif siyaset yapmıştır.

Salih Levent Uğurlu, diksiyon ve genel iletişim alanlarında dersler vermektedir. Hobi olarak sanat tarihi, atıcılık ve fitness sporu ile ilgilenmektedir. Bunun yanı sıra hem anne hem baba tarafından Selanik mübadili olmasından dolayı Balkan coğrafyası ve tarihine ilgi ve sempati duymaktadır.