MÜSİAD üyeleri İsrail ile anlaşmaları iptal etmiyor!

MÜSİAD üyeleri İsrail ile anlaşmaları iptal etmiyor!
22 Mart 2024 10:43

Gazze’ye dönük saldırılar devam ederken İsrail’e yapılan ihracat konusu AKP’lilerin de zaman zaman protestosuna neden oluyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan İsrail’in yaptığı saldırıyı “soykırım” olarak tanımlıyor. İş dünyası da peş peşe açıklamalar Filistin halkının yanında olduklarına dair açıklamalar yapıyor. Ancak ticari anlaşmalar da hala devam ediyor.

 

Fotoğraf: musiad.org.tr
MÜSİAD da ‘Filistin’e bu zulüm reva görülürken hiçbir kardeşimiz ateşe yakıt taşımaz’ açıklaması yaptı. Ancak ticari anlaşmaları devam ettiren şirketlerin ağırlıklı kısmı aynı işadamı derneğinin üyesi çıktı.

Ramazan’da dahi saldırılar deva m ederken Türk limanlarından Tel Aviv’e gemilerin seyrini devam ettirmesi şirketlere yönelik tepkileri artırdı. Holdinglerin önünde ‘Bu utanca ortak olmayın’ sloganlarıyla protestolar düzenlendi. Dikenli tel, çimento, silah parçası ve gıda satışının durdurulması istendi. Türkiye’den İsrail’e ticaret hacminin artışına katkı sağlayan şirketlerin üye olduğu Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ise iddialara karşı çıktı.

MÜSİAD’dan ‘İsrail ile ticaret’ iddiaları hakkında açıklama: Süreçlerimizi işletiyoruz MÜSİAD’dan ‘İsrail ile ticaret’ iddiaları hakkında açıklama: Süreçlerimizi işletiyoruz

 

 

Şirketler ticaretine devam ediyor

 
Karar gazetesinin bugün manşetinde yer alan habere göre, Zorlu ve Limak dışındaki şirketlerin üye olduğu MÜSİAD’ın açıklamasında İsrail’le ticaret iddialarının mesnetsiz olduğu savunuldu. ‘Dernek değerlerine sahip çıkan hiçbir kardeşimizin Filistin’e bu zulüm reva görülürken siyonistlerin ateşine yakıt taşıyacağına inanmıyoruz’ denildi. Bu değerlendirmeler karşısında ‘MÜSİAD suçlamaları reddederken şirketlerin ticaret trafiği nasıl olup da devam ediyor?’ soruları ortaya atıldı.

Ticaret yapan çoğu şirketin hükümete yakınlığı ile bilinen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), olması dikkat çekiyor. Evyap Holding, İÇDAŞ, Pamukkale Kablo, Eren Holding, Tosyalı, İsrail ile ticarette dikkat çeken şirketlerin başında geliyor.

MÜSİAD’ın yanı sıra TÜSİAD üyesi bazı şirketler de İsrail’le ticareti sürdürüyor. Bu şirketlerin başında Zorlu Holding, AkçanSA, MNG Air geliyor. İddialara göre, bu şirketlere ticaret yapan şirketlerin tekstil, enerji, kablo, çimento, inşaat, demir-çelik, radar cihazları, çelik dikenli tel, silah parçaları, hava taşıtlarını fırlatma aksamları sektöründe faaliyet gösteriyor. MÜSİAD daha önce yaptığı açıklamada, birkaç üyelerinin İsrail ile gerçekleştirdiği iddia edilen ticari faaliyetler gerekçe gösterilerek, tüm üyelerinin töhmet altında bırakıldığını belirterek, bu tür haberlere itibar edilmemesini istedi.

 

 

Akçansa, Nuh Çimento, Tosyalı Holding, İÇDAŞ ve Zorlu Holding İsrail ile ticaret sorularını cevapsız bıraktı.

MÜSİAD Başkanı: ‘İsrail’le her ticaret Yahudi iş adamlarıyla yapılıyor anlamına gelmez’ MÜSİAD Başkanı: ‘İsrail’le her ticaret Yahudi iş adamlarıyla yapılıyor anlamına gelmez’

 

 

İhracat savaş öncesi döneme ulaştı

 
İsrail’e ihracat savaşın başladığı dönemlerde 462 milyon dolara yakındı. Ekim’de 328 milyon dolara geriledi. Kasım’da da 301 milyon dolar seviyesinde seyretti. Türkiye ocak ayında İsrail’i hedef ülkeler arasından çıkarmasına rağmen şubat ayındaki artışla beraber ihracat neredeyse savaş öncesi hacime ulaştı. Aralık ayında bir önceki aya göre ihracat yüzde 34.5 artarak 429 milyon dolara çıkmıştı. Ocak ayında yüzde 18.5 düşen ihracat şubat ayında yeniden yüzde 20.7 artarak 422.2 milyon dolara ulaştı. Diğer yandan, İsrail Tarım Bakanlığı’nın kayıtlarına göre Türkiye, Ürdün ile birlikte 7 Ekim’den bu yana İsrail’e en çok sebze ve meyve gönderen ilk iki ülke oldu.