Manavgat yangını: Helikopterin sesi var kendi yok, bir uçak var onu da görmedik!

Manavgat yangını: Helikopterin sesi var kendi yok, bir uçak var onu da görmedik!
2 Ağustos 2021 07:33

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, 28 Temmuz’da çıkan ve hala devam eden Manavgat’taki büyük orman yangınına dair açıklamalarda bulundu. Yangının çıktığı ilk günden beri bölgede incelemeler yapan CHP’li Zeybek vatandaşların yangın söndürme uçaklarının yetersizliğinden şikâyet ettiğini vurguladı.
HELİKOPTERLERİN SESİ VAR, KENDİ YOK. BİR UÇAK VAR ONUDA GÖRMEDİK

 
CHP Antalya Milletvekili Zeybek Manavgat’ta evleri yanan vatandaşlarla yaptığı görüşmede yangın söndürme uçağı ve helikopterlerinin yetersiz kalmasının ortak şikayet olduğunu belirtti. CHP’li Zeybek açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Manavgat’ta yangının ilk gününden itibaren Belediye Başkanlarımız, milletvekillerimiz olarak sahadayız. Vatandaşlarımız evlerini küle çeviren yangında uçakların ve helikopterlerin yetersizliğini sürekli bizlere aktardılar. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu bir mülakatında “evler yandı, oraya müdahale belediyenin görevi biz bunu dile getiriyor muyuz” tarzı talihsiz bir açıklamada bulunmuş, sayın bakan o evlerin on metre ilerisinde yanan ormana müdahale edemeyen sizin iktidarınız yüzünden bir ilçe günlerdir cehennemi yaşıyor. Manavgat’ta evlerine birkaç yüz metre uzaktaki yangına bakan bir vatandaşımız “helikopterin sesi var, kendi yok. Bir uçak var onu da görmedik.” diyor. Neden sadece bir uçakla müdahale ettiniz, çok sayıda havadan söndürme uçağı olmasının zararı değil, yararı olacaktır. Ama gelinen süreçte IBAN verip vatandaştan yine para toplayan bir hükümetle karşı karşıyayız.”
ORMANLARI YAKAN DA, YANGINA SEYİRCİ KALIP BAKAN DA SUÇLUDUR
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin THK’nın ihaleye giremeyen ve hangarlarda bekletilen eski yangın söndürme uçakları için antika benzetmesi yapmasını, antika olan AKP’nin yönetme tarzıdır ifadesini kullanan CHP’li Zeybek, açıklamasına şu şekilde devam etti; “Gelişmiş bir ülkede kendi yangın söndürme uçaklarını çürüten, kiralık üç uçakla ülke ormanlarını korumaya çalışan bir bakan şimdiye kadar istifa etmişti ama gelinen noktada antika yönetim tarzı ile bakanlar koltuklarını korumaktadır.”
Eş zamanlı olarak birçok şehirde yangınlar çıkmasında sabotaj ve kundaklama ihtimalleri iddiasına da değinen Zeybek, “İddiaları adli makamlar araştıracaktır varsa sorumlular onları yakalamakta kolluğun görevidir, ama buna rağmen önlem almayan ve yangın sezonunda koca ülkeyi üç yangın söndürme uçağı ile koruyacağını düşünen bakan ve bürokratlarda suçludur.” dedi.
TÜRKİYE’DE TARIM VE ORMANCILIK BİTMEDEN, PAKDEMİRLİ’NİN BAKANLIĞI BİTMELİDİR
“Antalya’dan, Muğla’ya, Adana’dan Mersin’e kadar çok sayıda yangına üç uçakla müdahale edilemeyeceğini herkes düşünebilirdi, yönetenlerin düşünemeyecek olması ise Türkiye’nin talihsizliğidir. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, partili Cumhurbaşkanlığı sistemine geçildiği günden beri önce Türk tarımını bitirdi, çiftçiyi bankalara borç batağına itti, sıra da ise ülkenin ormanlarının sonunun gelmesi var. Türkiye’de tarım ve ormanlar bitmeden Pakdemirli’nin bakanlığı bitmelidir.” dedi.