Mahir Ünal’ın çıkışı Erdoğan’ı kızdırdı, arayıp uyardı!

Mahir Ünal’ın çıkışı Erdoğan’ı kızdırdı, arayıp uyardı!
27 Ekim 2022 08:10

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Mahir Ünal’ı aradığı “çıkışının gereksiz olduğunu” söylediği ileri sürüldü. Ünal’ın sözlerinin Erdoğan’ın 28 Ekim’de açıklayacağı AKP Vizyon Belgesi’ni “gölgede bıraktığı” kaydediliyor.

 

 

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal’ın, Cumhuriyeti ve Türk dilini hedef alan sözleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da kızdırdı.

Ünal, Cumhuriyet ve Türk dili için “Kültür devrimi olarak Cumhuriyet bizim alfabemizi, dilimizi, bütün düşünmemizi yok etmiştir” ifadelerini kullanması tartışma yarattı. Cumhuriyet’in edindiği bilgiye göre, Ünal’ın açıklamasına Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tepki geldi. Erdoğan’ın, Ünal’ı aradığı ve “açıklamalarının gereksiz olduğunu belirttiği” ifade edilirken Ünal’ın da Erdoğan’a, “sözlerinin yanlış anlaşıldığı” şeklinde savunma yaptığı ifade ediliyor. Erdoğan’ın ayrıca, 29 Ekim Cumhuriyetin ilanının 99. yıldönümü öncesinde partisinden böyle bir açıklamanın gelmiş olmasına da “kızdığı” kaydediliyor.

 

 

“PARTİYİ TARTIŞTIRIYOR”

 
Ünal’ın sözlerinin ayrıca “partiyi kamuoyu nezdinde tartıştırdığı ve bu tartışmanın da Erdoğan’ın daha önceki konuşmalarında 29 Ekim vurgusunun önüne geçtiği” de kaydedilirken bu açıklamaların 28 Ekim’de Erdoğan’ın açıklayacağı AKP Vizyon Belgesi’ni de “gölgede bıraktığı” kaydediliyor. Bu nedenle de Erdoğan’ın Ünal’ı uyardığı ve “partiyi bu tür tartışmaların içine çekecek açıklamalarda bulunmaması gerektiğini” söylediği ifade ediliyor.

 

 

ÇELİK’TEN “DÜZELTME”

 
Erdoğan’ın bu nedenle Ünal’a yönelik uyarısının ardından, AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in, sosyal medya hesabından “Cumhuriyetimiz ve demokrasimiz milletimizin büyük tarihi içindeki en büyük kazanımlarımızdandır. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Cumhurbaşkanımızın sık sık vurguladığı gibi Cumhuriyetimizin kazanımlarını korumak ve daha ileri ufuklara taşımak için çalışmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulunduğuna dikkat çekiliyor.

Öte yandan siyaset kulislerinde söz konusu açıklamalar nedeniyle “Erdoğan’ın Ünal’ı görevden alıp almayacağı” da konuşuldu. Ancak edinilen bilgiye göre Erdoğan, “Ünal’ı görevden almayacak.” Erdoğan’ın grup başkanvekilliği görevinde “seçim öncesinde böyle bir hamle yapmak istemediğinin” de altı çiziliyor.