Eski Halkbank Genel Müdürü Hakan Atilla’dan Ali Fuat Taşkesenlioğlu yorumu: Nasıl genel müdür oldu anlayamadım, belki Babacan biliyordur

Eski Halkbank Genel Müdürü Hakan Atilla’dan Ali Fuat Taşkesenlioğlu yorumu: Nasıl genel müdür oldu anlayamadım, belki Babacan biliyordur
1 Eylül 2022 10:10

Bir dönem ABD’de tutuklu yargılanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, rüşvet iddialarında adı geçen eski Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun Halkbank yönetimine atanmasına ilişkin olarak, “Hangi vasfı değerlendirildi de bu göreve getirildi ben de merak ediyorum. Beraber çalıştık. Bankaya katkı sağlayacak tek bir şey yaptığını görmedim. Ne sıfatı vardı da genel müdür oldu anlayamadım. Belki kendisini atayan imzayı atan Ali Babacan biliyordur” diye konuştu.

 

 

Cumhuriyet gazetesinden Barış Terkoğlu’na konuşan Hakan Atilla, “Mesele hep Sarraf’a indirgendi. Oysa Halkbank, o günlerde yurtdışı operasyonları başarıyla yönetiyordu. Uluslararası firmalara da hizmet ediyordu. Bu durum birilerinin işine gelmemiş olabilir. Atanacak kişinin bazı özellikleri karşılaması gerekirdi” yorumunu yaptı.

 
Atilla, “Bu şekilde bir atama uygun düşmez. Sadece onun gelmesiyle kalmadı. Altı yedi tane de Bank Asya’dan genel müdür yardımcısı atandı. Kaç senelik bankada başka insan kalmamış gibi Bank Asya’dan altı yedi insan atanması bana anormal geliyor. Kabul edilmesi güç bir şey. Onaylayanlar için de güç. Kimsenin adını bilmediği Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nu sen nasıl seçtin diye bugün bile kimse sormuyor. Böyle bir atamayı bakan nasıl imzaladı anlamıyorum” diye konuştu.

 
Deva Partisi Sözcüsü İdris Şahin, Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun Halkbank yönetimine atanmasıyla ilgili olarak “Ali Babacan’ın tek başına onayladığı bir atama değildi. O dönem bakanlık ve BDDK içinden yetkili bir ekip kuruldu. Ali Fuat Taşkesenlioğlu Bank Asya’dan FETÖ’cüler tarafından uzaklaştırılmıştı. Aynı durumda başka kişiler de vardı. 2013 sonunda Süleyman Aslan tutuklanınca yerine birinin getirilmesi için oluşturulan ekibe Ali Bey yetki verdi. O ekip de Taşkesenlioğlu’nu göreve uygun buldu. BDDK’nın da onayı vardı. O dönem için liyakatli bir atamaydı” diye konuşmuştu.