‘Erdoğan’ın masasına konan not’

‘Erdoğan’ın masasına konan not’
18 Mayıs 2023 08:25

Sözcü yazarı Aytunç Erkin, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mayıs’a giderken çizdiği yol haritasına dikkati çekti.

 

 

Erkin, “Erdoğan’ın masasına konulan not ve 10 gün” başlıklı yazısında şunları kaydetti:
“Erdoğan’ın önündeki notlara bakalım. Neden mi? 10 gün boyunca kampanyayı bu şekilde yürütecekler de ondan! Muhalefet de mutlaka bu bakış açısını görmeli.

Masadaki ilk not: ‘14 Mayıs seçimleri ve tam bağımsızlık süreci, Türkiye’nin coğrafi bütünlüğü ve siyasi birliği üzerinden verilecek mesajların dozunun artması. ‘Dikkat edin… Erdoğan mitinglerde montajlı PKK açıklamalarını Kılıçdaroğlu’yla birlikte kullandı. Ekrana çıkan tüm iktidar hatipleri de ‘bağımsızlık’ vurgusu yaptı. Bu arada ABD ve Batı medyası da Erdoğan’ın bu propagandasına attığı manşetlerle ‘destek’ verdi. Muhalefetin yanında olduklarını açıkladı.

Masadaki ikinci not: ‘Türkiye İktidarı ne demek? Türkiye iktidarı kazanırsa kimler kazanacak kimler kaybedecek?’ Bu sorular üzerinden konuşma metinleri hazırlandı ve Türkiye’nin istikrar üzerinden yürümesi gereğinin altı çizildi.

Masadaki üçüncü not: Erdoğan’ın konuşmalarında, muhalefete yapılan sık sık ‘Bunlar seçkinci, biz halkın sesiyiz’ cümlesiyle mesaj verildi. Sosyolojik anlamda halkı anlayan lider imajı üzerinden kampanya sürdü.”

 

Yazının tamamını okumak için tıklayın.