Ekonomik kriz Cumhur İttifakı’nı da vurdu

Ekonomik kriz Cumhur İttifakı’nı da vurdu
12 Ağustos 2022 10:26

Muhalefet partileri bugüne değin buğday, fındık gibi tarım ürünlerinin alım fiyatlarını yeterli bulmazken, bu kez Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kapısını, Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP çaldı. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal’ı ziyaret ederek, “üzümdeki fiyat dalgalanmalarından” şikâyet etti ve her iki bakandan da “üzümle müdahale kurumu kurulmasını ve üzümdeki fiyat dalgalanmalarının önlenmesini” istedi.

 

Fotoğraf: tmo.gov.tr

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Akçay, ziyaretinde, Türkiye’nin çekirdeksiz kuru üzüm üretimi ve ihracatında dünyada ilk sırada yer aldığını, üretilen çekirdeksiz kuru üzümün yaklaşık yüzde 85’inin ihraç edildiğini belirtti. Akçay, ziyaretlerinde, Manisalı üzüm üreticilerinin, TMO’nun Manisa’da yeterli sayıda üzüm alımı ofisi açılmasına ilişkin talebini de ilettiğini aktardı. Bağcılığın geliştirilmesinin her şeyden önce elde edilen ürünün taze veya işlenmiş olarak iç ve dış pazarlarda değerlendirilmesine bağlı olduğuna işaret ederek, çekirdeksiz üzümde arz talep dengesinin bozulmasının, üreticileri mağdur ettiğinden yakınan Akçay, bu nedenle öncelikle üretim planlaması ve fiziki planlama yapılması gerektiğini ifade etti.
Rekolte hesap ve tahmininin, tarım il müdürlükleri, çiftçiler, ziraat odaları, Bağcılık Araştırma Enstitüsü, TMO, TARİŞ, ticaret borsaları ve ihracatçılardan oluşacak bir komisyon tarafından belirlenmesini öneren Akçay, oluşturulacak komisyonun üyeleri arasından “üzüm müdahale kurumu” kurularak, fiyat dalgalanmalarının önlenmesini talep etti.