Cumhurbaşkanı adayı için gözler 13 Şubat’ta!

Cumhurbaşkanı adayı için gözler 13 Şubat’ta!
28 Ocak 2023 11:40

Kurmaylar, adayın Saadet Partisi’nde 13 Şubat’ta yapılacak toplantı sonrası ilan edileceğini belirtti. Liderler adayı da uzlaşıyla belirleyecek.

 

 

6’lı masanın liderleri önceki gün İYİ Parti lideri Meral Akşener’in ev sahipliğinde bir araya geldi. Liderler toplantıda 30 Ocak’ta tanıtımı yapılacak ortak hükümet programına son şeklini verdi.

Programda ekonomi, yargı, kadın hakları, güvenlik, siyasi etik, israfla mücadele, eğitim, göçmen sorunu ve tarım gibi pek çok başlığın olduğunu aktaran masa kurmayları, “Bu tanıtımla seçimin başlangıcını vermiş olacağız. Tanıtımdan sonra partiler bazen birlikte bazen ayrı ayrı şekilde farklı illere giderek programı tanıtacak. Bunun için ortak mitingler de yapılabilir. Bu program biz seçilince uygulayacaklarımızı anlatacak. Cumhurbaşkanı adayımız da bu programa uyacak. Programı illerde asıl tanıtan kişi de adayımız olacak” ifadelerini kullandı.

 

 

‘ANKET BELİRLEMEZ’
Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre adayın Saadet Partisi’nde 13 Şubat’ta yapılacak toplantı sonrası ilan edileceğini söyleyen kurmaylar, “Liderlerin buluşması sonrası yayımlanacak bildiride, yine bir tarih verilerek adayın nasıl tanıtılacağı duyurulur. Adayla beraber geçiş süreci çalışması da anlatılabilir. Böylece hem ‘Aday kim?’ hem de ‘Geçiş sürecinde 6 partinin genel başkanına ne olacak, yetkileri neler olacak?’ gibi sorular netleşmiş olur” dedi.

Masadaki liderlerin ikili görüşmelerle aday üzerine değerlendirme yapacağını söyleyen kurmaylar, “Anket üzerinden aday belirleyelim gibi bir yaklaşımımız yok. Partilerin hepsi kendi içlerinde elbette bir değerlendirme yapıyor ancak son kararı liderler verecek. Her liderin arkasında durduğu bir aday olacak” değerlendirmesini yaptı.

Toplantı sonrası yayımlanan bildiride, masadan “Millet İttifakı” diye söz edilmesine ilişkin de konuşan kurmaylar, “Biz 2018’de 4 parti olarak Millet İttifakı’ydık. Şimdi iki parti daha katılmış oldu. Artık sözlerimizi Millet İttifakı olarak söyleyeceğiz. Hukuken ittifakımız YSK takvimi açıkladığında, yani muhtemelen martın sonunda olacak. Biz de o zamana kadar hangi ilde seçimlere nasıl gireceğimizi, en fazla nasıl milletvekili çıkarabileceğimizi çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.