CHP’nin yeni grup başkanvekili belli oldu

CHP’nin yeni grup başkanvekili belli oldu
18 Nisan 2024 13:07

CHP’nin yeni grup başkanvekili Ankara Milletvekili Murat Emir oldu.

 

 

CHP’de Afyonkarahisar Belediye Başkanı seçilen Burcu Köksal’dan boşalan TBMM grup başkanvekilliği için bugün seçim yapıldı.

Seçimde CHP ankara Milletvekili Murat Emir ve İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç yarıştı.

 

Yapılan oylamada Murat Emir 66, Sevda Erdan Kılıç 48 oy aldı.

Böylece Murat Emir, Burcu Köksal’ın yerine grup başkanvekili oldu.

 

CHP’nin TBMM’de 3 grup başkanvekili bulunuyor. Diğer 2 grup başkanvekili ise İstanbul Milletvekili Gökhan Günaydın ve Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır.
 

MURAT EMİR KİMDİR?
CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, 1969 yılında Malatya’da doğdu.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1992 yılında bitiren Emir, 1992-1996 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Ankara Hastanesi’nde Göz Hastalıkları alanında ihtisas yaptı.

Murat Emir, çeşitli kamu hastanelerinde göz klinik şefi olarak görev yaptıktan sonra, 2005 yılında kamu görevinden istifa etti ve “Özel Emir Göz Hastalıkları Dal Merkezi”’ni kurdu.

Hekim olarak çalışmaya devam ederken, 2008 yılında Heidelberg Üniversitesi’nde “Lazer Fiziği” alanında yüksek lisans yaptı.

2005-2009 yılları arasında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 2013 Yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik bölümünde “Sağlık Hukuku” alanında yazmış olduğu tezle doktora programını bitirdi ve Bilim Doktoru ünvanını aldı.