Özgür Çelik, 1 Mayıs için Taksim’e çağırdı!

Özgür Çelik, 1 Mayıs için Taksim’e çağırdı!
30 Nisan 2024 09:10

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla vatandaşları 1 Mayıs’ta Taksim’e çağırdı. Çelik, mesajında “Emeği, adaleti, sömürüden arınmış düzeni savunmak için hep birlikte Taksim’e yürüyoruz” dedi.

 

 

 

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili “Taksim’le ilgili tamamen yasaklama değil, 7 yıldan beri uygulanan kısmi kısıtlama var” demişti.

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda vatandaşları 1 Mayıs’ta Taksim’e çağırdı.

Çelik, mesajında “1 Mayıs’ta Taksim’e! Emeği, adaleti, sömürüden arınmış düzeni savunmak için hep birlikte Taksim’e yürüyoruz. Toplanma alanı: Saraçhane, Saat: 10.00″ bilgisini paylaştı.

 

GMWWhlJXoAARUOG

 

TAKSİM’E İKİ KOLDAN YÜRÜYÜŞ PLANI

 

 

Özgür Çelik, SÖZCÜ TV canlı yayınında Taksim çağrısına ilişkin açıklamalar yaptı. İstanbul Valiliği ve İçişleri Bakanlığı’na çağrıda bulunan Çelik, şunları söyledi:

* “1 Mayıs çağrısını tabii ki sendikalar yapıyorlar, kutlamanın düzenleyicisi sendikalar ve meslek odaları. DİSK’in, KESK’in Mimarlar Odası’nın Mühendisler Odası’nın ve Tabipler Birliği’nin organizasyonuyla bir planlama yapıldı. Biz de siyasi partiler olarak bu planlamaya uygun biçimde onların çağrısına uygun biçimde çağrılarımızı gerçekleştirdik.

* Sendikalar ve meslek odaları, Taksim’e iki koldan bir yürüyüş yapmayı planlıyor. DİSK, Devrimci İşçi Sendikası ve TMMOB Saraçhane’de buluşarak bir yürüyüş gerçekleştirecek. KESK ve Tabipler Birliği de Beşiktaş’ta buluşarak bir yürüyüş gerçekleştirecek.

* Biz de Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanlığı olarak Saraçhane önünde buluşup DİSK’in ve TMMOB’un arkasından yürüyüşü gerçekleştireceğiz.

 

 

“GERİLİMİ TIRMANDIRMANIN HİÇBİR ANLAMI YOK”

 

 

* 1 Mayıs’ın Taksim’in işçiler açısından çok büyük bir önemi var. 1977 1 Mayıs’ından kaynaklı. Sendikalar, işçiler diyor ki ‘Biz bu hafızanın gelecek kuşaklara aktarılması için Taksim’de yapmak istiyoruz.’ Ancak güvenlik gerekçesiyle Taksim’de yapılmasına izin verilmiyor. Dolayısıyla izin verilmediğini ifade ediyorlar. Ancak diğer alanlarda da bir güvenlik sorunu ortaya çıkabilir.

* Bu yönüyle Genel Başkanımızın da çok önemli çağrısı oldu Taksim’in açılmasına yönelik. Bunun ötesinde 2023 yılında AYM’nin aldığı bir karar var. AYM, 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasıyla ilgili bir karar verdi. Bu yönüyle hem AYM kararının ortada durduğu bir noktada, hem 2010-11-12 yıllarında Taksim açıldığında sorunsuz biçimde kutlamaların gerçekleşmesinden ötürü sendikaların talebini CHP olarak haklı buluyoruz. Taksim’de 1 Mayıs kutlanmalıdır.

* İşçiler ve emekçilerin ekmeği gün geçtikçe küçülüyor. İşçinin, emekçinin geliri enflasyon karşısında gün geçtikçe eriyor. Aslında bir ekonomik kriz, sosyal krize dönüşmek durumunda şu anda. Gün geçtikçe ekmeği küçülen, enflasyon karşısında geliri azalan işçinin zaten bir gerilimi var. İstanbul Valisi’ne ve İçişleri Bakanlığı’na bir çağrı yapmış olalım. Zaten işçinin emekçinin ekonomik krizin koşullarından kaynaklı bir gerilimi var. Bir de güvenlik güçleriyle işçileri karşı karşıya getirerek bu gerilimi tırmandırmanın hiçbir anlamı yok. Taksim meydanı açılmalıdır.”

 

 

“TAKSİM’DEN VAZGEÇMİYORUZ”

 

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Deniz Yücel, parti genel merkezinde Genel Başkan Özgür Özel’in başkanlığında gerçekleştirilen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısına ilişkin açıklama yaptı. Deniz Yücel, 1 Mayıs ile ilgili şunları söyledi:

* “Taksim’de 1 Mayıs mitingi yapılırsa trafik aksarmış. Taksim 1 Mayıs’a uygun değilmiş, terör riski varmış. Buradan AKP hükümetine soruyoruz, siz kararlarınızı terör örgütlerinin tehditlerine göre mi alıyorsunuz? Siz güvenlik önlemi alamayacak ve işçisini, emekçisini koruyamayacak kadar aciz bir hükümet misiniz? Yoksa Türkiye’deki yasal sendikaları ve siyasi partileri terör örgütü olarak mı görüyorsunuz? Taksim’den neden bu kadar korkuyorsunuz? Taksim’den vazgeçmiyoruz. Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel, İçişleri Bakanını arayarak, Taksim kararının gözden geçirilmesini istedi. ‘Biz parti olarak teminat veriyoruz, sorunsuz geçecek’ dedi. Peki biz CHP olarak bu güvenceyi verirken, yurt içindeki güvenlik teşkilatının en üstündeki isim bu güvenceyi neden veremiyor?”