İmamoğlu’ndan Edanur paylaşımı: Sorumluları cezasız bırakmayacağız

İmamoğlu’ndan Edanur paylaşımı: Sorumluları cezasız bırakmayacağız
30 Nisan 2024 17:11

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin sorumluluğundaki bir parkta kazılan su dolu çukura düşerek hayatını kaybeden Edanur’la ilgili açıklama yaptı. Olayın hemen ardından başlattıkları teftiş sürecinin yakında tamamlanacağını dile getiren İmamoğlu “Sorumluluları cezasız bırakmayacağız” dedi.

 

 

5 yaşındaki Edanur Gezer’in 26 Nisan günü Küçükçekmece’deki Menekşe Sahil Parkı’n İBB’nin yaptığı kazı çalışmasında oluşan su birikintisine düşerek hayatını kaybetmesiyle ilgili İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

İmamoğlu “Küçük Edanur’un, İBB’ye ait bir parkta yaşamını kaybetmesinin yasını tutuyoruz. Olayın hemen ardından başlattığımız teftiş süreci yakında tamamlanacak. Sorumluluları cezasız bırakmayacağız. Adli makamların da soruşturması devam ediyor. Minik yavrumuzun acısını yaşarken, bu olayın her zaman olduğu gibi siyasal istismar malzemesi haline getirilmesini de utanarak izliyoruz” dedi.

 

 

“SÖZDE VİCDANİ ÇIKIŞLARINA İTİBAR ETMİYORUZ”

 

 

İmamoğlu şöyle devam etti:

 

 

“Bu ülkede kah tren kazalarındaki ihmallerde, kah maden facialarındaki ihmallerde çok sayıda vatandaşımızı kaybettik. Bu olaylarda ağızlarını bıçak açmayanların, ya da ‘Ölüm bu işin fıtratında var. Güzel öldüler’ diyebilenlerin sözde vicdani çıkışlarına itibar etmiyoruz. 5 yaşındaki bir yavrumuz ne yazık ki yaşamdan kopmuştur.

Üstelik, olayla ortaya çıkan aile trajedisi ise, iktidarın çocuklarımızı koruyup kollamada ne kadar başarısız kaldığının kanıtıdır. Kuşkusuz olayla ilgili soruşturma gibi, 5 yaşındaki bir çocuğun anne babasından ayrı oluşu ve bu yüzden cenazesinin kaldırılmasının dahi 2 gün alması da incelemeye muhtaçtır.

Yaşamını yitiren bir yavrumuzun ardından, sıfatı büyük devlet adamlarının sadece siyasi saiklerle yaptıkları açıklamaları vicdanlı kamuoyunun takdirine bırakıyor, yavrumuza Allah’tan rahmet diliyorum.”