CHP’li Öztunç: KKM’nin maliyeti bir kez daha halka!

CHP’li Öztunç: KKM’nin maliyeti bir kez daha halka!
12 Temmuz 2023 10:54

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek memur ve emekli zammının da içinde yer aldığı Torba Yasa’ya konulan madde ile Kur Korumalı Mevduat’ın bütün yükünün Merkez Bankası’nın, dolayısıyla halkın sırtına yükleneceğini söyledi. Öztunç, “MB sadece dövizden dönen KKM’nin kur farkını öderken şimdi TL cinsinden KKM’nin de kur farkını da ödeyecek. İktidar TL kur farkından kaynaklanacak farkı yaklaşık 100 milyar olarak göstermiş. Kurda yaşanan artışı dikkate alırsak , bu rakam 100 milyar değil, bir çok 100 milyarı bulacak. Yani MB karşılıksız olarak 100 milyarlarca lira basacak, enflasyon devlet eliyle yükseltilecek” dedi.

 
VATANDAŞIN SIRTINA 100 MİLYAR TL YÜKLEYECEKLER

 
CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, iktidarın Türkiye’nin başına bela ettiği Kur Korumalı Mevduat’tan çıkışın her geçen gün daha da zor hale geldiğini belirtti. TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek memur ve emekli zammının da içinde yer aldığı Torba Yasa’ya konulan madde ile Merkez Bankası’nın sırtına bir yük daha bindirildiğini söyleyen Öztunç, “Kur Korumalı mevduatta TL dönüşümlü hesapların kur farkı maliyeti Hazine’den, Merkez Bankasına devrediliyor. MB eskiden döviz hesaplı KKM’nin kur farkını ödüyordu şimdi TL’nin de kur farkını ödeyecek. Bu yolla bütçenin 2023 yılında “100 milyar liralık bir yükten” kurtulacağı ifade edilse de Merkez Bankası 100 milyarlarca liralık karşılıksız para basmaya zorlanacak. Enflasyonu kontrol etmek giderek zorlaşacak, halkın sırtındaki enflasyon kamburu büyüdükçe büyüyecek” dedi.

 

 

 

İĞNEDEN İPLİĞE HER ŞEYE ZAM GELECEK

 
Merkez Bankası’nın karşılıksız basacağı 100 milyar TL’nin iğneden ipliğe her şeye zam olarak yansıyacağını ifade eden Öztunç, iktidarın dolarizasyonu önlemek, kur artışının önüne geçmek için uygulaya koyduğu, ekonomiyi büyük bir krizin içine sokan KKM’nin bedelini işçinin, emeklinin, memurun ödediğini kaydetti. Geliri giderine yetmeyen, borç harçla geçinmek zorunda kalan vatandaşın enflasyonun yükselmesiyle daha da zorlanacağını belirten Öztunç, şöyle devam etti:
“Kur korumalı mevduatlar 27 Haziran itibariyle 2 trilyon 739 milyar liraya çıktı. KKM hesaplarında, dövize dönme potansiyeli bulunan 144 milyar dolarlık bir büyüklük bulunuyor. Yıl sonuna kadar kamunun bir KKM depremi yaşaması kaçınılmaz gözüküyor. Maliyeti her geçen gün artan KKM’den çıkış da giderek zorlaşırken, iktidar KKM’nin bütçeye getirdiği olağanüstü yükten kurtulmanın yolunu Merkez Bankasına para bastırmakta buldu.
Yabancı para cinsinden açılan döviz mevduatlarının toplam mevduata oranı, 27 Haziran itibariyle yüzde 43,5 olarak gerçekleşti. Gerçek kişilerin mevduatlarındaki dolarizasyon oranı ise son haftada yüzde 44,9 olarak hesaplandı. TL olarak gösterilen kur korumalı mevduatlar da dövize endeksli olduğu için, KKM’ler döviz mevduatı sayılarak hesaplanan dolarizasyon oranı ise 67’ye yükseldi.”
BANKALAR KAR REKORU KIRDI

 
Vatandaşın kaybettiği bu ekonomik düzende tek kazananın bankacılık sektörü olduğunu ifade eden Öztunç, “2022 yılının tümünde 433 milyar lirayla kar rekoru kıran bankacılık sektörünün net karı bu yılın ilk beş aylık döneminde de yüzde 44,1 oranında artarak 190 milyar doları aştı” dedi.