CHP’li Gürer: Çiftçi, AKP’nin yanlış tarım politikası ile darmadağın oldu!

CHP’li Gürer: Çiftçi, AKP’nin yanlış tarım politikası ile darmadağın oldu!
20 Mayıs 2022 11:07

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ziyaret ettiği Aksaray iline bağlı Yeşiltepe beldesinde, çiftçilere bir dokundu, bin ah işitti. Partisinin Aksaray il Başkanı Ali Abbas Ertürk ile birlikte gittiği Yeşiltepe’de vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan Gürer, çiftçilerin sorunlarını da dinledi.

 

 

 

 

ÇİFTÇİ, AK PARTİYE VERDİĞİ OYLARI GERİ İSTEDİ

 

 

Aksaraylı 65 yaşındaki çiftçi Hamza Oflaz, AK Parti’ye geçmiş dönemlerde oy verdiği için pişman olduğunu anlattı. Çiftçi Oflaz, CHP Milletvekili Gürer’e “Bizim neslimiz, babadan bu yana hep sağa oy verdi. İnanın böyle bir dönem, böyle bir devir görmedik. 6 çocuk babasıyım. 15 baş hayvanım vardı, 4 baş hayvanım kaldı. Bir tanesini de bugün satacağım. Sayın Milletvekili, siz, Ankara’ya gidince AK Partililere söyleyin. Ben, onlara iki dönem oy verdim. Ben, oylarımı geri istiyorum” dedi.

 

 

KÖYLÜ KAZANAMIYOR, TÜKETİCİ PAHALIYA ÜRÜN ALIYOR

 

 

Gürer’in Yeşiltepe ziyaretinde gübre ve yem fiyatlarındaki artıştan yakınan çitçi Oflaz, “Gübre alamadığım için tarlama atamadım. Yem fiyatları da aldı başını gidiyor. Geçen hafta 2 bin 200 liraya aldığım saman bugün 2 bin 500 lira olmuş. İçine arpa katmam da mümkün değil. Arpa fiyatları da 6 bin lirayı geçti. Yeterli yem veremediğim için de süt verimi azaldı. Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği çiğ süt fiyatlarını biz ancak 2 ay sonra alabiliyoruz. Raflarda ise zamlı tarife hemen uygulanıyor. Et ve süt üreten değil aracılar kazanıyor. Tüketici pahalıya alıyor. İthalatçılar ve aracılar kazanıyor. Köylü kazanamıyor. ‘Ben kazanıyorum’ diyen köylü varsa getirin alnından öpeyim” ifadelerini kullandı.

Yem fiyatlarının makul olduğu dönemlerde süt koymaya kap bulamadığını anlatan Oflaz. “Şimdi yemin torbası 350 lira oldu, sen istersin sütün litresini 20 lira yap; yine kazanamazsın. Yem fiyatlarını düşürmedikçe çiftçi kazanamaz” dedi.

 

 

 

 


GEBe İNEKLER KESİME GİDİYOR

 

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Yeşiltepe kasabası ziyaretinde belediye başkanı Tahsin Çelik ve çok sayıda üretici ile bir araya geldi.Gürer,e süt ineklerinin mecburiyetten kesime göndermek zorunda kalan üreticilerin yaşadığı dramlar da anlatıldı. Çiftçi Oflaz, şahit olduğu bir olayı anlatırken. “Kendi gözümle gördüm. Gebe olan Süt ineğini canlı canlı kesime götürdüler. İnek kesilirken buzağı da karnından canlı canlı çıktı…” dedi.

 

20 İNEĞE BAKABİLMEK İÇİN GEBE SÜT İNEĞİNİ KESİME GÖNDERDİ

 CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise benzer bir olayı bir çiftçinin kendisine gönderdiği videoda gördüğünü belirterek, “çiftçi, kalan 20 ineğine bakabilmek için gebe olan bir ineğine kesime gönderiyor ve gebe inek kesiliyor ondan sağlanan gelir ile hayvancılığını sürdürüyor” diye konuştu.

Aksaray’ın Yeşiltepe beldesinden Tarım ve Orman Bakanına seslenen CHP Milletvekili Gürer, “ yem fiyatlar almış başını gidiyor.Çiftçi bugün 6 bin 500 liraya arpa alıyor. Taban fiyatlar çiftçi refahını sağlamalıdır.Çiftçi refahı sağlanamazsa sorunlar çözülemez. Düşük fiyat açıklarsanız; yerli üreticiden 1750 liraya arpa alıp, yurtdışından aynı ürünü geçen yıl 4 bin 700-5 bin liraya getirinseniz bu sorunun çözümü olmaz” diye konuştu.