CHP’li Akın: İktidar zam yaparken kıpır kıpır yerinde duramıyor!

CHP’li Akın: İktidar zam yaparken kıpır kıpır yerinde duramıyor!
1 Ocak 2022 13:11

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; yeni yıla girerken elektrik, doğalgaz ve akaryakıta yapılan zamlar ile ilgili “AK Parti iktidarı; konu zam yapmak olduğunda ‘yerinde duramayarak kıpır kıpır’ olmaktadır. 2021 yılında enerji faturalarında zam üzerine zam yapan iktidar, 2022’de de vatandaşlarımıza yine zammı reva görmeye devam etmiştir” açıklamasını yaptı.

 

 

CHP Enerji ve Alt Yapı Projelerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın; elektrik, doğalgaz ve akaryakıta yapılan zamları, yazılı açıklama ile değerlendirdi.

 

 

Akın’ın açıklamaları şöyle:

 

 

“İKTİDAR ZAM YAPARKEN KIPIR KIPIR YERİNDE DURAMIYOR

 
AK Parti iktidarı; konu zam yapmak olduğunda ‘yerinde duramayarak kıpır kıpır’ olmaktadır. 2021 yılında enerji faturalarında zam üzerine zam yapan iktidar, 2022’de de vatandaşlarımıza yine zammı reva görmeye devam etmiştir. Vatandaşlarımız, zorlu bir yıl olan 2021’i geride bırakırken; yeni yılın ilk dakikalarında temel bir hak olan enerji faturalarına yapılan fahiş zamlarla karşı karşıya kalmıştır.

 

 

DÜŞÜK KADEME YÜZDE 52, YÜKSEK KADEME YÜZDE 127 ZAMLI

 
EPDK’nın kararına göre günlük 5 kilovatsaat olmak üzere aylık 150 kilovatsaate kadar olan tüketim düşük kademe, 150 kilovatsaat sonrası tüketim ise yüksek tarife olarak tanımlanmaktadır. Konutlarda kilovatsaat başına 0,9160 lira olan tarife 150 kilovatsaate kadar tüketimlerde yüzde 52 oranında artarak 1 lira 39 kuruşa; 150 kilovatsaat sonrası tüketim ise yüzde 127 oranında artarak 2 lira 7 kuruşa yükselmiştir. Kademeli tarifenin uygulanmadığı sanayi tarifesine yüzde 126; ticarethane tarifesine yüzde 128, tarımsal sulama tarifesine ise yüzde 95 oranında zam yapılmıştır.

 

 

ASGARİ 230 KW TÜKETİMİN FATURASI 375 LİRAYA ÇIKACAK

 
Kademeli tarifede düşük tarifede sınırın 150 kilovatsaat olarak belirlenmesi, Türkiye’de dört kişilik bir ailenin asgari tüketimi olarak kabul edilen 230 kilovatsaatin altında kalması nedeniyle vatandaşa kademeli zam olarak yansıyacaktır. Buna göre 230 kilovatsaat elektrik tüketen bir ailenin elektrik faturası yaklaşık 210 lira olurken; yaklaşık 375 liraya yükselecektir. Başka bir deyişle asgari tüketim olarak kabul edilen 230 kilovatsaat tüketime yapılan zam en az yüzde 78,5 olarak hesaplanmaktadır.

 

 

KADEMELİ TARİFE VATANDAŞA FAHİŞ ZAM ARACI OLDU

 
İktidar; kademeli tarife uygulamasını kara kışta vatandaşın fatura yükünü hafifletmek için değil, fahiş zam yapma aracı olarak kullanmıştır. Söz konusu zam oranlarıyla kademeli tarife amacından saptırılmıştır. Kademeli tarife konusunda kamuoyu yanıltılmış, kademe sayısı düşük ve yüksek olmak üzere yalnızca ikiyle sınırlandırılmış, iki kademe arasında ise yüzde 50 gibi çok yüksek bir zam oranı belirlenmiştir. Buna göre vatandaşların zamdan kaçması gibi bir ihtimal kalmamıştır. İstisnasız bütün konut aboneleri bu zamdan etkilenmek zorunda bırakılmıştır.

 

 

KARA KIŞ SÜRERKEN DOĞALGAZA DA BÜYÜK ZAM YAPILDI

 
Elektriğe yapılan fahiş zammın yanı sıra kara kışta vatandaşlarımızın ısınma amacıyla kullandığı doğalgaz konut tarifesine de zam yapılmıştır. Doğalgaz konut tarifesi yüzde 25, sanayi doğalgaz tarifesi yüzde 50, elektrik üretim santrallerinin doğalgaz tarifesi ise yüzde 15 oranında zamlanmıştır. Konutlarda ısınma amaçlı kullanıldığında asgari tüketim olan 300 metreküp doğalgazın faturası yapılan son zamla 650 liradan 815 lira düzeyine çıkmaktadır.