CHP’li Akın: Bilirkişi raporu CHP’nin açıkladığı tespitleri doğruluyor!

CHP’li Akın: Bilirkişi raporu CHP’nin açıkladığı tespitleri doğruluyor!
3 Kasım 2022 11:55

Amasra’da 41 maden emekçisinin hayatını kaybettiği faciayla ilgili bilirkişi raporunda yer alan tespitler; CHP’nin yaklaşık 10 gün önce açıklanan Amasra raporundaki kazayla ilgili bulguları da doğruladı.

 

 

 

CHP raporunda vurgulanan “havalandırma sisteminin etkin olmadığı”, “yatırım yapılmadığı”, “kömür tozuyla mücadele edilmediği” ve “madenin denetimiyle ilgili çelişkilerin olduğu” yönündeki tespitler bilirkişi raporund da yer aldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Açıkladığımız rapor ile bilirkişi raporundaki tespitlerin örtüşmesi facianın çok açık ihmaller nedeniyle yaşandığını gösteriyor. İktidar ise sorumluluğu üzerine almamak için başta Sayıştay raporları olmak üzere, bu tespitleri görmezden geliyor” diye konuştu.

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun Amasra işletmesinde 41 maden emekçisinin hayatını kaybettiği faciayla ilgili bilirkişi raporu CHP’nin yaklaşık 10 gün önce kamuoyuna duyurduğu faciaya ilişkin ihmal tespitleriyle örtüştü.

 

 

BİLİRKİŞİ RAPORU DA HAVALANDIRMAYA İŞARET ETTİ

 

 

Bilirkişi raporunda havalandırma sisteminin yetersiz olmasının can kayıplarına neden olduğuna işaret edilerek, “Yetersiz ve etkisiz havalandırma sistemi olayın meydana gelmesinde en temel unsurdur. Ocak içinde yeterli miktarda ve hızda hava dolaşımı sağlanmamıştır. Havalandırma sistemi yeterli ve etkili olsaydı olayın meydana gelmesi önlenirdi” tespiti yer aldı. Bilirkişi raporunda, tesiste gerekli yatırımın yapılmadığı, hem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın denetimlerinin yetersiz olduğu ve kömür tozuyla mücadeleye önem verilmediği de vurgulandı.

 

 

CHP FACİADA HAVALANDIRMA İHMALİNE DİKKAT ÇEKMİŞTİ

 

 

CHP’nin kamuoyuna duyurduğu raporda da havalandırma sisteminin yanlış ve yetersiz olmasının can kayıplarını artırdığına dikkat çekiliyordu. CHP’nin raporunda “Havalandırma sisteminde zafiyet bulunuyordu” başlığı altında “Müessese de etkin bir havalandırma sisteminin bulunmadığı, havalandırmanın yeteri kadar yapılmadığı değerlendirilmektedir. Havalandırmadaki yetersizlik faciada ölümleri artırmıştır” tespiti yer alıyordu. CHP’nin raporunda ayrıca TTK’ya son 12 yılda iş güvenliği konusunda yetersiz yatırım yapıldığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın faciadan yalnızca 3 önce denetim yapmasına karşın kazanın meydana gelmesinin araştırılması gerektiği vurgulanıyordu. CHP raporunda resmi kurumların uyarılarının da dikkate alınmadığına ve madende kömür tozuyla mücadele edilmediğine de dikkat çekiliyordu.

 

 

‘İKTİDAR SORUMLULUĞU ÜZERİNE ALMAMAK İSTİYOR’

 

 

Faciayla ilgili CHP’nin raporunu hazırlayan Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, yaptığı açıklamada bilirkişi raporu ile kendi raporlarındaki tespitlerin aynı olmasının faciadaki sorumluyu ortaya çıkardığına işaret etti. CHP’li Akın, yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Bilirkişi raporundaki tespitler parti yöneticileri ve milletvekillerimizin katkısıyla hazırlanan raporumuzu doğruluyor. Yeterli yatırım yapılmaması, havalandırmanın yetersiz olması, denetimlerdeki soru işaretleri doğrudan AK Parti’nin madenlerde yarattığı çürümüş düzeni işaret ediyor. Başka bir deyişle 41 maden emekçisinin hayatını kaybettiği kazada sorumlular yalnızca iki mühendis ya da iki teknisyen değil, doğrudan AK Parti iktidarıdır. Sorumlu doğrudan kazalar bıçak gibi kesildi diyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanıdır.”

 

 

‘İLETİŞİM BAŞKANLIĞI BU TESPİTLERİ YOK SAYMIŞTI’

 

 

Sayıştay raporlarında yer alan eksiklik ve uyarıların bilirkişi raporunda kazanın nedenleri olarak sıralandığına dikkat çeken CHP’li Akın, şunları kaydetti:

“Havalandırma sistemi, kömür tozuyla mücadele edilmemesi, metan drenajının yapılmaması da kazanın temel nedenleri olarak sıralanıyor. Anımsayacak olursak; İletişim Başkanlığı tarafından yayınlanan sözde dezenformasyon bülteninde Sayıştay raporlarındaki bu tespitler yok sayılarak kamuoyu yanıltılmıştı. Yani iktidar sorumluluğu üzerine almamak için başta Sayıştay raporları olmak üzere, bu tespitleri görmezden geliyor. Şimdi bilirkişi raporu ortaya koyuyor ki bu kazanın tek sorumlu var: AK Parti iktidarı.”