CHP’li Akay: Kaynakların çöpe gitmesine neden olanlardan zarar tazmin edilsin!

CHP’li Akay: Kaynakların çöpe gitmesine neden olanlardan zarar tazmin edilsin!
11 Mayıs 2024 09:11

CHP Karabük Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Cevdet Akay, Karabük’ün hastane sorunlarını TBMM Genel Kurul gündemine taşıdı.

 

 

 

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Milletvekili Akay, Karabük’ün sağlık alanında gerekli yatırımları almadığının altını çizerek gelen yatırımların da yanlış uygulamalar neticesinde heba olduğuna vurgu yaptı.

 

 

Karabük’ün Sağlık Alanındaki Sorunları Say Say Bitmiyor

 

 

Karabük’ün sağlık alanında gerekli yatırımları alamadığına ifade ederek bu alanda büyük bir israf zinciri olduğunu dikkat çeken Milletvekili Akay, “Karabük Beşbinevler Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi 2015 yılında yıkıldı, yerine 14 milyon liraya Karabük Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu inşa edildi. Kaba inşaat bittikten sonra 2021 yılında binayı MYO yapmaktan vazgeçiyorlar ve 10 milyon lira daha harcayarak binayı Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ek Hizmet Binası hâline getiriyorlar. Ovacık’taki Devlet Hastanesine de 10 milyon bedelle çıkıyor, zemin kaydı için hastane yarım kalıyor, yapılamıyor. Eskipazar Devlet Hastanesi açılışından kısa bir süre sonra boşaltılmak zorunda kalınıyor. Hastanede zemin kayması nedeniyle göçmeler meydana geliyor, temelindeki kayma nedeniyle de sağlık hizmeti yapılamaz hâle geliyor.” dedi.

 

 

Kaynakların Çöpe Gitmesine Neden Olan Müsebbiplerden, Kamu Zarar Tazmin Edilmesi Gerekiyor

 

 

 

Milli kaynakların çöpe gitmesine neden olan müsebbiplerden kamu zararlarının tazmin edilmesi gerektiğini ifade eden CHP’li Akay, “Sayın Cumhurbaşkanımız, 100 milyarlık tasarruftan bahsediyor. Şimdi, bu tasarrufların yapılabilmesi için denetim mekanizmasının artırılması gerekiyor. Bunun için hepimize görev düşüyor. İşi yanlış yaparak kaynakların çöpe gitmesine neden olan müsebbiplere gerekli cezaların verilmesi ve kamu zararlarının da tazmin edilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.