CHP’li Genç: Din dersine ‘cihat’ kavramını ekleyerek, Atatürk’ün adını azaltarak mı çocuklarımıza eğitim verilecek?

CHP’li Genç: Din dersine ‘cihat’ kavramını ekleyerek, Atatürk’ün adını azaltarak mı çocuklarımıza eğitim verilecek?
11 Mayıs 2024 09:29

CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, ”Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dindar ve kindar bir nesil yetiştirmeyi amaçladıklarını açıklamasından bu yana eğitimde dinselleşme, laik ve bilimsel eğitimden kopuşu geri dönmesi zor bir boyuta getirildi. Diyanet İşleri Başkanlığı eğitimin asli unsuru hâline getirildi. 10 yılda hazırlandığı söylenen yeni müfredat için sadece yedi günde görüş ve öneri bekliyorsunuz, çünkü incelenmesini istemiyorsunuz. Hangi meslek örgütüyle, hangi sendikayla veya uzmanlarla hazırlandı bu müfredat? Din dersine ‘cihat’ kavramını ekleyerek, matematikten integrali çıkararak, Atatürk’ün adını ve cumhuriyet kavramlarını azaltarak mı çocuklarımıza eğitim verilecek” diye sordu.

 

 

 

CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, dün TBMM Genel Kurulu’nda 22 yıllık AKP iktidarının eğitim politikalarını eleştirdi. Eğitimde yaratılan dinselleşmenin laik ve bilimsel eğitimden kopuşu geri dönmesi zor bir boyuta getirdiğini belirten Genç, şunları söyledi:

”Yirmi iki yıllık AKP iktidarında eğitimden sağlığa, adaletten sosyal yaşama kadar tahrip edilmeyen alan kalmadı ama en çok eğitim alanında büyük gedikler açıldı. Bakın, şaka değil, AKP döneminde hiçbir öğrenci başladığı sistemle okulunu bitiremedi; 8 Millî Eğitim Bakanı değişti, 22 yılda 20 bin köy okulunun kapısına kilit vuruldu, milyonlarca öğrenci kör karanlıkta okula gitmeye mecbur bırakıldı. Eğitim sistemiyle yapboz yapar gibi oynandı. Hadi bizim sözümüzün, öğrencilerin ve velilerin sözlerinin hükmü yok, değerli arkadaşlar, uluslararası değerlendirme kuruluşlarının raporlarına hiç göz attınız mı? Kamuoyuna yansıdı, buradan tek tek saymanın bir anlamı yok ama sizin eğitim sisteminizle yetişen çocuklar ne okuduğunu anlayabiliyor ne de anladığını yazabiliyor.

 

 

”NESİLLERİ BİLİMSELLİKTEN UZAK EĞİTİM MÜFREDATINA MAHKUM EDİYORSUNUZ”

 

 

Az önce ifade ettik, elinizi attığınız her alanda büyük bir enkaz yaratıldı. Hiçbir iktidar sonsuza kadar sürmeyeceği gibi sizin iktidarınız da bir gün bitecek. Tüm sorunlar çözülür, 101’inci yılına girdiğimiz Cumhuriyetimiz sizin açtığınız tüm yaraları sarar ama eğitimde yaratılan tahribat öyle kolay kolay çözülmez kıymetli milletvekilleri. Lafa gelince milliyetçilikten, vatanseverlikten bahsediliyor ama nesilleri bilimsellikten uzak eğitim müfredatına mahkûm ederek bu vatana büyük kötülük ediyorsunuz.

 

 

”LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİMDEN KOPUŞ GERİ DÖNMESİ ZOR BİR BOYUTA GETİRİLDİ”

 

 

Değerli arkadaşlar, Mart 2023’te Diyanet İşleri Başkanlığının Millî Eğitim Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan ÇEDES projesi kapsamında Bitlis’te bir okulda sınıfa hac ibadetini öğretmek gerekçesiyle Kâbe maketi kuruldu ve öğrencilere şeytan taşlama provası yaptırıldı. Kars kent merkezinde bir okulda kurulan mezar maketi başında öğrencilere ağıt yaktırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dindar ve kindar bir nesil yetiştirmeyi amaçladıklarını açıklamasından bu yana eğitimde dinselleşme, laik ve bilimsel eğitimden kopuşu geri dönmesi zor bir boyuta getirildi.

 

 

”DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI EĞİTİMİN ASLİ UNSURU HALİNE GETİRİLDİ”

 

 

Diyanet İşleri Başkanlığı eğitimin asli unsuru haline getirildi. Genel bütçeden ayrılan dinlenme, kültür ve din hizmetleri kaleminden yapılan harcamanın yüzde 60’ı yani 23 milyarı din hizmetleri için harcanırken 4 milyar TL’si kültür hizmetlerine ayrıldı. Millî Eğitim Bakanlığının 2019-2023 dönemini kapsayan atama analizine göre bu dönemde öğrencilerine kavuşmak umuduyla atamalara başvuran öğretmenlerden sadece yüzde 30’unun ataması yapıldı. Genel seçimlerden önce ‘Mülakatı kaldıracağız’ denilerek milyonlarca gencin hayalleriyle oynandığı yetmedi, bir de Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin çıkıp ‘20 bin atama yapacağız’ diyerek sayısı 1 milyonu geçen atanmayan öğretmenlerimizle dalga geçiyor. 10 yılda hazırlandığı söylenen yeni müfredat için sadece yedi günde görüş ve öneri bekliyorsunuz çünkü incelenmesini istemiyorsunuz. Hangi meslek örgütüyle, hangi sendikayla veya uzmanlarla hazırlandı bu müfredat? Din dersine ‘cihat’ kavramını ekleyerek, matematikten integrali çıkararak, Atatürk’ün adını ve cumhuriyet kavramlarını azaltarak mı çocuklarımıza eğitim verilecek?

 

 

”MÜFREDAT, EĞİTİMİN ANAYASASIDIR”

 

 

Değerli arkadaşlar, eğitim müfredatı, Anayasa yaparcasına titizlikle hazırlanmalıdır ve adı gibi millî olmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin en büyük gücü Atatürk’ün onu emanet ettiği gençliğindedir ama yirmi iki yıllık iktidarınızda ne yazık ki onlara gereken değeri vermediniz, veremediniz. Yani müfredat, eğitimin anayasasıdır, sürekli değiştirdiğiniz anayasayı birçok defa ayaklar altına aldınız, şimdi de laik ve bilimsel eğitimin altına dinamit koyuyorsunuz. Sizi bu yanlıştan derhâl geri dönmeye davet ediyorum.

Bu vesileyle, İstanbul Eyüp’te öğrencisi tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden İbrahim Oktugan öğretmenimize Allah’tan rahmet, ailesine ve eğitim camiasına başsağlığı diliyorum.

Hayatımızın her aşamasında yer alan şiddet olgusu, eğitim kurumlarını, okullarımızı ve öğretmenlerimizi hedef almış durumdadır. Derhal bu sorunun önüne geçilmeli, Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin üzerine düşen sorumluluğu almalıdır.

Kıymetli milletvekilleri, sözlerime son verirken atanmayan öğretmenlerimizi, mülakat mağduru vatandaşlarımızı ve yeni müfredattan endişe duyan herkesi 18 Mayıs saat 13.00’te İstanbul’da Saraçhane’deki mitingimize davet ediyorum.”