CHP’li Adıgüzel’den Covid-19 makalesi: Salgın bitmedi, sonbahara dikkat!

CHP’li Adıgüzel’den Covid-19 makalesi: Salgın bitmedi, sonbahara dikkat!
23 Haziran 2021 10:17

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, ODATv’de bir makale yayınlayarak Covid salgınında gelinen son durumu kaleme aldı. Vaka sayılarındaki azalmanın esas nedenleri, aşıda gelinen durum, hızlı tanı kitleri, Hindistan’dan yayılan Delta varyantı gibi pek çok konuyu aktaran Adıgüzel verilerle oynanmasının salgında ülkemize en büyük zararı verdiğini belirtti. Bundan sonra yapılması gerekenleri de kaleme alan Adıgüzel’in makalesinden satır başları şöyle:

 

 

“Son günlerde hepimizi sevindiren vaka sayılarındaki azalmanın iki temel sebebi var. Birincisi, yaz aylarındaki olağan düşüş, ikincisi ise 17 günlük kapatmanın etkisi.

Ancak şu unutulmamalıdır ki; yeterli aşılama oranına ulaşamazsak yeni varyantlar ile birlikte sonbaharda yeni bir pik olması kaçınılmazdır.

Türkiye’nin sağlık altyapısı ile bir günde 1.5 Milyon doz aşı yapılabilir demiştik. Bugün bunun mümkün olduğunu görüyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 20 milyon yurttaşın çift doz aşısı tamamlandı. Türkiye’de salgın kontrolü için Eylül başına kadar 45 milyon vatandaşımızın daha aşılanması gerekiyor. Bu ise 90 milyon doz eder. Yaklaşık 75 gün süre olduğunu düşünürsek her gün 1 milyondan fazla aşı yapmamız gerekiyor.

Bu süreçte aşılama hızımızın devamlılığı için aşı tedarikinin devamlılığı da gerekiyor tabi. Aşı olacak ki yapacaksınız…

Bununla birlikte çok önemli bazı konulara dikkat çekmekte fayda var.

 

 

1-HIZLI TANI KİTLERİ KULLANIMA ALINMALIDIR

 

 

Hızlı tanı kitleri gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılıyor. Bu kitler 3-10 dakika arası hızlı sonuç verebilen, doğruluğu çok daha yüksek ve yarı fiyatı ile mevcut test yöntemine göre bariz üstünlüğü var. Sosyal hayatta eczane, okul ve cadde birimlerinde yaygınlaştırılması, ülkeye girişte havalimanı ve gümrük kapılarında buna yönelik altyapının oluşturulmasında ciddi fayda var. Mevcutta kullanılan PCR testinin üst üste gelişen mutasyonlarla virüs tanımlamasında yetersiz kalması, test süresinin daha uzun olması ve de fiyatının daha yüksek olması gibi bariz üç nedenle hala daha tek test olarak kullanılmasını anlamakta güçlük çekiyoruz. Bu konuda şu ana kadar sağlık bakanlığına yapılmış tüm başvuruların reddedildiği bilgimiz var. Mevcut test kitinin tekelinde devam edilmesi ile ilgili bazı cemaat yapıları dahil yakın çevreye çıkar sağlanması konularında da Meclis ve basın yoluyla sorduğumuz sorulara cevap gelmediğini de hatırlatalım.

 

 

2-HİNDİSTAN’DAN YAYILAN DELTA VARYANTI YETERLİ AŞI YAPILAN ÜLKELERDE DAHİ HIZLA YAYILIYOR

 

 

Aşıdan kurtulabilirim düşünülüyor. Bu nedenle sınır güvenliği başta olmak üzere tüm tedbirlerin sıkı tutulmasında fayda vardır. Bahsettiğimiz hızlı tanı kitlerinin Delta varyantını da tanıyan türlerinin havalimanı, gümrük kapıları gibi yerlerde kolay ve hızlı kullanımı ve yüksek seçiciliği turizm sezonunda büyük fayda sağlayacaktır.

 

 

3-VERİLER İLE YİNE OYNAMAYA BAŞLADILAR

 

 

Salgının başlangıcındaki gibi tekrar verilerle oynama, saklama girişimleri olduğunu öğreniyoruz. Özellikle turizm sektörü için bunu yaptığını zannedenler sadece sağlığımızla oynamıyor, gerçekte turizme de en büyük zararı veriyor. Bazı ülkelerin Türkiye’ye gidiş için izin tereddütlerinin nedeni hükümetin daha önceki yanlış verileridir. Bu güvensizlik şu anda Almanya ve Rusya dışında tüm ülkelerin kısıtlamalarına neden oluyor. Almanya sadece kendi denetlediği lokal alanlara izin verdi. Rusya ise turizm bölgelerindeki çalışanların ve toplumun genel aşılama oranını takip ediyor. Ülkelerin temkinli yaklaşımının nedeni verilerin doğruluğuna olan güvensizliktir.

Şu anda beklentileri karşılamak için yeniden vaka ve vefat sayılarında oynamalar yapıldığı bilgileri geliyor.

Bu tür eleştirileri yaptığımızda turizme zarar verdiğimizi iddia ediyorlar. Hâlbuki 17 günlük kapatmanın çok daha erken ve yeterli süre yapılması ve turizm sezonuna hazırlanılması gerektiğini çok daha önceden biz söylemiştik. Bu yılın Mart ayında ve dahi geçen yılın aynı döneminde turizm sezonu öncesi uyarılarımız dikkate alınsa idi ve bugünkü aşı hızıyla 2 ay önceden yeterli düzeye ulaşılsaydı şu anda Türkiye güvenli bir turizm cennetiydi. Yine aklınız başına geç geldi.

Vaka ve vefat sayılarındaki doğru verilerin toplum ve bilim insanları ile paylaşılması salgın yönetiminde de doğru önermeler üzerinden doğru uygulamalara ve başarıya götürecektir.

Tersine verileri saklayarak, gerekli önlemleri zamanında almayarak yiten bunca canımızın hesabını ise kim verecek?

 

 

4-AŞILAMA SONRASI YAN ETKİLERİN TESPİTİ VE GERİ BİLDİRİMİ İÇİN YETERLİ ÇABA GÖSTERİLMELİDİR

 

 

Özellikle genetik temelli aşılarda uluslararası düzeyde olduğu gibi ülkemizde de meslektaşlarımızdan kalp kası etkilenmesi, pıhtılaşma kolaylaştırıcı etki başta olmak üzere bazı geri bildirimler gelmektedir. Bu konuların istatistiksel olarak anlamlı düzeyde olup olmadığının anlaşılması için Sağlık Bakanlığı’nın objektif bir veri tabanı oluşturmalı ve bunu tüm bilim insanları ve toplum ile paylaşmalıdır.

Aşı yan etkileri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde değilse veya bu tür geri bildirim yoksa dahi bu bilgilendirmeler kamuoyundaki soru işaretlerini kaldırmak açısından faydalı olacaktır.

 

 

5-PANDEMİ DIŞINDAKİ DİĞER HASTALAR SAHİPSİZ KALDI

 

 

Hükümet bu süreçte ilave yeterli sağlık kurumu oluşturmak yerine mevcut hastaneleri pandemi hastanesine dönüştürdü. Tüm sağlık personellerini pandemiye yoğunlaştırdı. Kronik hastalığı olan yaşlıları kontrolsüz bir şekilde eve kapattılar. Rahatsızlandıklarında dahi Covid korkusu ile hastanelere gitmekten imtina ettiler. Acil müracaatlarda dahi randevu bulamadılar. Birçok evden sürpriz ölümler çıktı. Düzenli kontrollerini olup, olağan günlük aktivitelerine devam edebilseler, rahatsızlandıkları ilk anda çekinmeden gidebilecekleri ve rahat ulaşabilecekleri sağlık kurumu gösterilse idi bu insanları kaybetmeyecektik.

 

 

Sonuç olarak;

Hükümete;

-Aşılamaya devam

-Hızlı tanı kitlerini devreye alın

-Veriler ile yine oynamayın

-Aşı yan etkileri dahil şeffaf olun

-Diğer hastaları ihmal etmeyin

Yurttaşlara;

-Salgın bitmedi..

-Ve herkese, sonbahara dikkat..