CHP, ikinci tur için nasıl bir kampanya yürütecek?

CHP, ikinci tur için nasıl bir kampanya yürütecek?
20 Mayıs 2023 09:17

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tur kampanyasının başına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kampanyasının başına İBB İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun getirildiği haberlerinin aksine gazeteci Barış Pehlivan, parti içerisinden aldığı bilgiye göre İmamoğlu’nun kampanyanın yürütülmesinde mevcut rolünden başka bir görevinin olmadığını yazdı.

 

 

Pehlivan’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“1- Herkesin aklında aynı soru: Muhalefet ikinci tur için nasıl bir kampanya stratejisi uygulayacak?

Öğrendim ki, CHP’nin üç grup başkanvekili ile CHP genel başkan yardımcıları Bülent Tezcan ve Bülent Kuşoğlu yeni kampanyanın yönetiminde olacak.

Madem öyle, ben de CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’u aradım ve kalan 9 gün içinde neler yapacaklarını sordum. Özkoç özetle şöyle dedi:

“Önceki dönem ve yeni dönem milletvekillerimizin hepsi görevlendirildi. Hangi illere gidecekleri tespit edildi ve şu an hareket halindeler. Orada çalışmalara başlayacaklar. İnsanlarımıza gerçeklerle yalanları karşılaştırmalı olarak anlatacaklar.

“Muhalefet PKK ile beraber” denildiğinde karşılarına çıkıp da “Asıl siz PKK ile beraberdiniz, işte bu da kanıtları” demedik. Biz sevgi, barış, ekonomi, vatan dedik. Şimdi ise “Bakın gerçek bu” diyeceğiz.

Onlar valilere “PKK’li teröristlere dokunmayın” talimatı verdi, işte videosu diyeceğiz. Teröristlere dokunmadıklarından dolayı evlatlarımız şehit düştü, işte kanıtı diyeceğiz. “Evlatlarımızın katili sizsiniz, bizi yaftalıyorsun” diyeceğiz. “Şimdi de Hizbullah terör örgütünün siyasi temsilcisini Meclis’e taşıdınız” diyeceğiz. O adam televizyonda “Hizbullah terör örgütü değildir” diyor… O zaman Gaffar Okkan’ı kim öldürdü, diye soracağız. Tüm bunları broşürlere ve afişlere bastıracağız.

2- İkinci tur için seçim kampanyasının başına İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun geçeceği iddia edildi. Hatta İmamoğlu ekibinin CHP Genel Merkezi’ne karargâh kurduğu dahi öne sürüldü. Fakat görüştüğüm İBB kaynakları bu bilgiyi doğrulamadı. CHP’li belediye başkanlarının sadece kendi illerinde ikinci tur için çalışmasına karar verildi.”