CHP, Bursa, Balıkesir ve Manisa’yı AKP’den almak için tüm gücüyle çalışıyor!

CHP, Bursa, Balıkesir ve Manisa’yı AKP’den almak için tüm gücüyle çalışıyor!
10 Şubat 2024 08:45

31 Mart yerel seçimlerinde CHP AK Parti’den Bursa, Balıkesir, Manisa’yı almak için tüm gücüyle çalışıyor.

 

 

Yerel seçimler yaklaşırken sonucu en çok merak edilen kent İstanbul. İstanbul seçimi tıpkı bir genel seçim gibi dikkatle izleniyor. Ankara ve İzmir de İstanbul kadar olmasa da kamuoyunun odaklandığı kentlerden. Ancak bu kentlerdeki seçim yarışı İstanbul kadar hararetli ilerlemiyor. Zira pek çok anket Ankara’da Mansur Yavaş, İzmir’de Cemil Tugay’ın kazanacağına dair güçlü veriler sunuyor ve bu iki şehir için sürpriz beklenmiyor.

CHP yönetimde olduğu büyükşehirlerde, verdikleri hizmet ve belediye başkanlarının gücüyle avantajın kendilerinde olduğuna inanıyor. Gazete Duvar’dan Ceren Bayar’ın haberine göre ekonomik sıkıntılar, yoksulluk, işsizlik gibi sebeplerle AK Parti’nin Türkiye genelinde oy kaybedeceğini düşünen CHP, AK Parti’nin elinde olan büyükşehirleri güçlü adaylar ve güçlü bir kampanya ile kazanabileceğini düşünüyor.

Tablo böyleyken CHP AK Parti’den Bursa, Balıkesir, Manisa’yı almak için tüm gücüyle çalışacak. Peki bu büyükşehirlerde tablo nasıl?

 

 

BALIKESİR: 2019’DA ADAYLIĞI ÇEKİLEN AHMET AKIN KAZANABİLECEK Mİ?

 
Balıkesir de sonucu kolayca öngörülemeyen büyükşehirlerden bir diğeri. 2019 seçiminde CHP ile İYİ Parti Balıkesir’de ittifak kurmuş, CHP, İYİ Parti’nin adayını desteklemişti. MHP de AK Parti lehine pozisyon almış ve Balıkesir’de aday çıkarmamıştı. Kıyasıya bir seçim yarışının sonunda İYİ Parti’nin adayı yaklaşık 1 puanla kaybetmiş, Balıkesir’de ipi AK Parti adayı Yücel Yılmaz göğüslemişti. Bu seçimde aynı adayla AK Parti ve MHP ittifakı devam edecek.

Geçen seçim ittifak yapan ve kaybeden İYİ Parti ve CHP içinse bambaşka bir tablo söz konusu. İYİ Parti, kamuoyunun ve Balıkesir’in yakından tanıdığı güçlü bir ismi Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez’i aday gösterdi. CHP’nin adayı da geçen seçimde İYİ Parti ile ittifak sonrasında adaylıktan çekilen Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın. Tablo böyleyken AK Parti’nin adayının tekrar kazanacağı yorumları yapılsa da geçen seçim şansını kullanamayan Akın’ın güçlü bir aday olduğu ve sürpriz yapabileceği ifade ediliyor.

CHP’nin bu seçim için önüne koyduğu hedeflerden biri geçen seçim kıl payı kaybettiği Balıkesir’i kazanmak. Bu hedefte adayına olan güveni ve İYİ Parti seçmeninin AK Parti’ye kaybettirmek için kendilerine oy vereceğine dair inanç etkili.

 

 

 

SON SEÇİMDE NE OLDU?

 
14 Mayıs 2023 seçimlerinde Balıkesir’de AK Parti yüzde 34,34, CHP yüzde 31,74, İYİ Parti 14,98 oy aldı.

 

 

 

BURSA: BOZBEY BÜYÜKŞEHİR İÇİN İKİNCİ KEZ YARIŞACAK

 
Bursa 2019 yerel seçiminde CHP’nin kaybettiği için en çok üzüldüğü büyükşehirlerden biri. CHP geçen seçimlerde az farkla kaybettiği Bursa’yı bu seçimde almak istiyor. Ancak bu seçimde 2019’da kurulan ittifak yok ve CHP ile İYİ Parti’nin adayları ayrı ayrı yarışacak.

CHP’nin adayı geçen seçimde 2 puanla kaybeden Mustafa Bozbey. CHP, Bozbey’in Bursa’daki en güçlü aday olduğunu düşünüyor ve İYİ Parti ile DEM seçmenlerinin de Bozbey’e oy vereceğine inanıyor.

DEM Parti, Bursa kararını henüz vermedi. İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu ile yarışa giriyor. AK Parti’nin adayı ise mevcut belediye başkanı Alinur Aktaş.

 

 

MAYIS 2023 SEÇİMİNDE NE OLDU?

 
14 Mayıs 2023 seçimlerinde Bursa’da; AK Parti yüzde 38,80, CHP yüzde 24,40, İYİ Parti yüzde 12,19, DEM Parti yüzde 4,28, MHP yüzde 8,53 oy aldı.

 

 

 

MANİSA: ÖZEL’İN MEMLEKETİNDE ÖZDAĞ DENGELERİ DEĞİŞTİREBİLİR

 
Manisa son yerel seçimde ittifakların yarıştığı bir büyükşehirdi. AK Parti’nin aday çıkarmadığı Manisa’da seçimi Cumhur İttifakı adayı MHP’li Cengiz Ergün kazandı. Ergün 2019’da oyların yüzde 52’ini alarak Manisa’yı 3’üncü kez kazanan ilk belediye başkanı oldu. Ergün’ün karşısında Millet İttifakı adına yarışan İYİ Parti adayı Orkun Şıktaşlı ise yüzde 38’de kaldı.

MHP bu seçimde de Cengiz Ergün’ü aday gösterdi. AK Parti’nin aday çıkarmadığı seçimler için en iddialı adaylardan biri yine Cengiz Ergün.

CHP ise partinin yeni genel başkanı Özgür Özel’in memleketi olması dolayısıyla Manisa’da özel bir çalışma yürütüyor. CHP’nin Manisa il başkanı olan, 2019’da büyükşehir adayı olacakken Millet İttifakı’nın adayı İYİ Parti’den olacağı için çekilen Ferdi Zeyrek’in bu seçimde iddialı olduğu ifade ediliyor. Ancak 2019’dan farklı olarak bu seçimde İYİ Parti CHP ile ortak değil rakip.

Manisa’daki bir diğer aday da Gelecek Partisi Muğla Milletvekili Selçuk Özdağ. Manisalı olan ve Manisa’da güçlü bir oy potansiyeli olduğu belirtilen Özdağ’ın AK Parti ve MHP tabanından oy alabileceği, CHP adayının kazanma ihtimalini artırabileceği kaydediliyor.

Manisa’da yüzde 5’in üzerinde oy potansiyeli olan DEM Parti’nin ise Manisa’da MHP’nin kazanmaması için aday çıkarmayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

 

 

MAYIS 2023 SEÇİMLERİNDE NE OLMUŞTU?

 
2023 Genel Seçimlerinde Manisa’da AK Parti yüzde 31,32, CHP yüzde 29,63, MHP yüzde 14,21, İYİ Parti yüzde 11,31 ve Yeşil Sol (DEM) 5,64 oy aldı.