Aslı Aydıntaşbaş: Kötü niyetli olduğundan şüphe duymadığım iddialarla ilgili, polemik yaratmamak için sessiz kaldım!

Aslı Aydıntaşbaş: Kötü niyetli olduğundan şüphe duymadığım iddialarla ilgili, polemik yaratmamak için sessiz kaldım!
7 Ağustos 2022 09:20

Gazeteci Aslı Aydıntaşbaş, Henri Barkey’in “18 Temmuz 2016 tarihinde Karaköy Lokantası’nda Osman Kavala ile değil kendisiyle başbaşa yemek yediğini” duyurması ve hakkında yürütülen tartışmaya ilişkin olarak ilk kez açıklama yaptı. Aydıntaşbaş, “Son günlerle şahsımla ilgili ortaya atılan ve kötü niyetli olduğundan şüphe duymadığım iddialarla ilgili, polemik yaratmamak için ve Osman Kavala’nın bilgisi dahilinde sessiz kaldım” dedi.

 

 

Aslı Aydıntaşbaş, Henri Barkey’in Twitter’da İngilizce ve Türkçe olarak paylaştığı açıklama ve çıkan tartışmanın ardından, gece yarısı yazılı bir açıklama yaptı. Aydıntaşbaş, adını anmadan işaret ettiği Henri Barkey’in “kendisi hakkındaki şayiaları gidermek için bile bilgi paylaşmadığını” söyledi. Aslı Aydıntaşbaş, Barkey’e yönelik olarak, “Yıllardır tüm ısrarlara rağmen bir açıklama yapmayan, kendisiyle ilgili şayiaları gidermek için talep edilen bilgi paylaşımına yanaşmayan bir şahıs, esrarengiz bir zamanlamayla yeni bir polemik başlatmıştır. Bu zamana kadar Osman’la ilgili bir dizi mesnetsiz iddiayı çürütmek için avukatlardan gelen her türlü bilgi paylaşımı talebini reddeden bu şahsın, şimdi konuşması, manidardır” ifadesini kullandı.

 

 

Aslı Aydıntaşbaş’ın açıklaması aynen şöyle:

 

 

“Son günlerle şahsımla ilgili ortaya atılan ve kötü niyetli olduğundan şüphe duymadığım iddialarla ilgili, polemik yaratmamak için ve Osman Kavala’nın bilgisi dahilinde sessiz kaldım.

Ama artık kötü niyetli bir operasyonla karşı karşıya olduğum ortadadır.

Yıllardır tüm ısrarlara rağmen bir açıklama yapmayan, kendisiyle ilgili şayiaları gidermek için talep edilen bilgi paylaşımına yanaşmayan bir şahıs, esrarengiz bir zamanlamayla yeni bir polemik başlatmıştır. Bu zamana kadar Osman’la ilgili bir dizi mesnetsiz iddiayı çürütmek için avukatlardan gelen her türlü bilgi paylaşımı talebini reddeden bu şahsın, şimdi konuşması, manidardır.

Sevgili Osman arkadaşımdır. Osman Kavala, iddia edildiği gibi bir ABD’li akademisyenle aynı anda lokantada olduğu iddiasıyla cezaevinde değildir. Osman Kavala ve arkadaşları Gezi davasından ceza almıştır. Osman Kavala’yı cezaevinde tutmak için ortaya atılan ikinci bir dava kurgusu, yani casusluk davası, bu kişiyle yemek yediği tezine dayalı değildir. Kaldı ki Osman Kavala, bu davadan beraat etmiştir.
15 Temmuz’dan günler sonra farklı şahısların yollarının İstanbul’da aynı lokantada kesişmiş olması, suç değildir. Sır da değildir. İddianame de buna dayanmamaktadır.

Şahsıma yönelik ortaya atılan mesnetsiz iddiaları üzüntüyle karşılıyor, buna alet olanları insafa davet ediyorum.”