Altılı masaya sunulacak seçim anketinin sonuçları belli oldu!

Altılı masaya sunulacak seçim anketinin sonuçları belli oldu!
19 Ağustos 2022 07:45

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nin çevresinde bir araya geldiği ‘altılı masanın’ toplumda ne kadar karşılık bulduğu merak konusuydu.

 

 

Kısa Dalga’dan Mahmut Aydın’ın haberine göre ‘Olgu ve Algı Arasında Altılı Masa’ başlıklı anket, 21 Ağustos’ta Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirmede liderlere sunulacak.

ADAMOR tarafından temmuz ayında tamamlanan araştırmaya göre, halkın yüzde 49,8’i, altılı masanın işbirliğinin kalıcı olacağını düşünüyor. Bunda liderlerin her ay düzenlediği toplantının etkili olduğu ifade edildi.

Halkın yüzde 49,1’i altılı masanın AKP karşısında bir alternatif olabileceğine inanıyor. Masanın Türkiye’nin daha demokratik bir ülke olmasını sağlayacağına inanların oranı ise yüzde 48,5.

 

 

“Cumhurbaşkanı adayını CHP ve İyi Parti belirlesin”
Katılımcılar, altılı masada partilerin aldıkları oy oranında temsil edilmesini istiyor. Millet İttifakı’na oy veren seçmelerin yüzde 74,2’si masadaki partilerin oy oranlarını göre temsil edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Bu durum, “CHP ve İYİ Parti’nin cumhurbaşkanı adayını belirlemede daha fazla söz sahibi olsun” şeklinde değerlendiriliyor.