97 kişinin öldüğü Özkan Gold City sitesi iddianamesi tamamlandı!

97 kişinin öldüğü Özkan Gold City sitesi iddianamesi tamamlandı!
4 Şubat 2024 09:51

97 kişinin yaşamını yitirdiği Özkan Gold City sitesiyle ilgili iddianame tamamlandı. İddianamede kolon kesme iddialarına ilişkin ‘yeterli şüphe oluşturacak delil elde edilemediği’ ifade edildi. Bilirkişi raporunda ise kolon kesme iddialarını kanıtlayacak statik raporun kaybolduğu ifade edilmişti.

 

Fotoğraf: Reuters/ Temsili

 

Cumhuriyet’ten Cengiz Karagöz’ün haberine göre, İddianamenin ilgili bölümünde “15 Şubat 2023’te bilirkişi ön inceleme raporunda kolon kesme iddiaları her ne kadar yer alsa da, dilekçelerde belirtilen müştekilerin alınan ifadelerinde kolon kesme iddiasına ilişkin görgüye dayalı şahitliklerin olmadığı gibi somut delillerin de yer almadığı ve yine dosyada yer alan tanık beyanlarında kolon kesme iddiasına ilişkin görgüye dayalı şahitliklerinin olmadığı ve somut deliller yer almamaktadır” denildi.

 
Öte yandan Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümü tarafından geçen aylarda siteye ilişkin düzenlenen bilirkişi raporunda kolon kesme iddialarına ilişkin çarpıcı tespitler yer almıştı. Raporda kolon kesme iddialarını kanıtlayacak statik projenin kayıp olduğu dile getirilmişti.