Eğitimdeki bozulmaya işaret eden CHP’li Ateş: 4+4+4 kuşağının yüzde 17’si ne eğitimde ne istihdamda!

Eğitimdeki bozulmaya işaret eden CHP’li Ateş: 4+4+4 kuşağının yüzde 17’si ne eğitimde ne istihdamda!
7 Mayıs 2024 13:12

CHP Bolu Milletvekili, Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Türker Ateş, Milli Eğitim Bakanlığınca açıklanan “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli”ne ilişkin olarak, “Ülkemizde ideolojik yönü ağır basıp, ayakları yere basmayan ‘reform’larla eğitimde geldiğimiz nokta içler acısı halde… Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarıldığı iddiasıyla 2012-2013 öğretim yılında hayata geçirilen 4+4+4 sisteminde okula başlayan kuşağın, %17’sinin 10 yıl sonra ne eğitimine devam ettiği, ne de istihdam içinde yer aldığı görüldü. Hükümetin ‘oldu-bitti’ye getirdiği, çağdaşlıktan uzak, değişen dünyanın ihtiyaçlarını dikkate almayan eğitim politikaları ve ekonomideki basiretsizlikle ev genci gerçeğiyle karşı karşıyayız. Ekonomik krizlerle artan çocuk işçiler de cabası..” dedi

 

 

GELECEĞİ ÇALINAN GENÇLERDE İLK 4’TEYİZ

 

 

Milli eğitim sisteminde yeni model hazırlığına işaret eden Ateş, şunları söyledi: “OECD’nin 2022 yılı verilerine göre; Türkiye’de ne eğitimde ne istihdamda yer alan 15-19 yaş grubu gençlerin oranı %16,7. Bu oran ile Türkiye, Şili ve Güney Afrika’yı bile geçmiş durumda; OECD sıralamasında 4. sırada… Erkeklerde oran %12,5 iken kızlarda %21,3’e ulaşıyor. Türkiye ayrıca, 20-24 yaş grubunda %33,3 oranıyla sıralamada Güney Afrika’nın ardından ikinci sırada yer alıyor. TÜİK’in 2023 yılı verileri 15-24 yaş grubunda ise bu oranın %22,5 olduğunu gösteriyor. Sadece bu veriler bile eğitim sistemimizdeki yetersizliklerin önemli bir yansıması.”

 

 

PİSA TESTİ ORTADA; ULUSLARARASI REKABET ŞANSIMIZ DÜŞÜK

 

 

Ülkeler arası rekabet için değişen dünyanın ihtiyaç duyduğu yeterlikler bir yana Türkiye’nin yeni kuşaklarına eğitimde temel becerileri bile kazandırmaktan uzak olduğuna dikkat çeken Ateş, şöyle devam etti: “Bu durumu OECD’nin 15 yaş öğrencilerde yeni ekonomide ihtiyaç duyulan becerileri ölçen PİSA test sonuçları somut olarak gösteriyor. İleri seviyedeki öğrencilerimizin oranı matematik alanında %5, fen alanında %4 ve okuma alanında %2 oldu. Öğrencilerin büyük kısmı okuduğunu anlamıyor, problem çözemiyor. Bu göstergelerle uluslararası rekabette şansımız son derece düşük.”

REFORM ÖNCESİNİN GERİSİNE DÜŞÜLDÜ

CHP’li Ateş ayrıca, “2015 yılında; 4+4+4 modeline geçiş sonrasında yapılan ilk PİSA testinde 2012 performansına kıyasla Türkiye, keskin bir gerileme yaşamış. 2012’de alınan okuma puanını 2022 yılı itibarıyla bile yakalayamamışız. Yeni reform iddiasıyla kimseyi kandırmayın, daha fazla insanın geleceğini çalmayın. Müfredatta radikal değişiklikler geri dönüşü olmayan sonuçlara neden olacak. Bir an önce genç kuşağa dünya ile rekabete uygun beceriler kazandırmaya başlayın” dedi.