’25 milyon seçmen ’çıkarsız’ bir araya geldi ama muhalefetin tümü gelemedi’

’25 milyon seçmen ’çıkarsız’ bir araya geldi ama muhalefetin tümü gelemedi’
6 Temmuz 2023 08:30

Halk TV yazarı Mehmet Tezkan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun değişim tartışmalarına değindiği dünkü grup konuşmasında 25 milyon seçmenin birleşmesi vurgusu yapmasına ilişkin olarak, “Başörtülü, örtüsüz, seküler, İslamcı, milliyetçi, muhafazakar, Alevi, Sünni, Türk, Kürt, sağcısı solcusu 25 milyon seçmen ’çıkarsız’ bir araya geldi ama… Millet İttifakı gelemedi… Aslında muhalefetin tümü gelemedi… HDP ile TİP bile milletvekilliği pazarlığına oturdu. İkisi de kaybetti. Daha ne olsun… Onlar kaybetti bedelini seçmen ödeyecek…” yorumunu yaptı.

 

 

Tezkan, yazısında “Siyasetçilerin halkla teması yok. Halkın içine giriyorlar girmesine ama onlar konuşuyor halk dinliyor. Halkı dinleyen siyasetçiler var ama halk da ‘ayıp olur’ diye içinden geceni söylemiyor… Siyaset kurumu ile seçmen arasında, halk arasındaki zincirin bir halkası koptu. İki uç arasında iletişim sağlayacak mekanizma bozuldu… Zincirin o halkası sivil toplum kuruluşlarıydı. Onlar köprü görevi görürdü. Toplumun nabzını siyaset kurumuna iletirdi. Sivil toplum baskılandı, ezildi, sesini duyuramaz hale getirildi” ifadesini kullandı.
Tezkan, “Millet İttifakı 1 Şubat tarihinden sonraki karar ve söylemlerinin seçmen üzerindeki etkisini ölçemediği için… Milletvekili listelerine gömüldüğü için… Halkı anlamaya çalışacak kanalları olmadığı için seçimi kaybetti…” dedi.