15 milyon liralık, ‘ihalesiz’ zeytin alımı tanıdık şirketten!

15 milyon liralık, ‘ihalesiz’ zeytin alımı tanıdık şirketten!
11 Mart 2024 10:38

AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, dağıtımı yapılacak olan ramazan kolileri için pazarlık usulü ihaleye çıkarak 15 milyon liralık zeytin alımı yaptı. İhaleyi Adana Ticaret Odası Başkan Yardımcısı ve eski AKP Adana İl Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Haştaş’ın şirketi Haştaş Gıda aldı. T24’ün ulaştığı belediye yetkileri, söz konusu ihalenin neden pazarlık usulü yapıldığı sorusuna “bilmiyorum” cevabını verdi.

 

Fotoğrag: Fatma Şahin X

 

AKP’li Fatma Şahin’in başkanı olduğu Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 2 Şubat 2024 tarihinde “Zeytin Satın Alımı” yaptı. T24’ten Cengiz Anıl Bölükbaş’ın haberine göre zeytin alımı, Kamu İhale Yasası’nın afet gibi önceden öngörülemeyen olağanüstü durumlar için öngördüğü pazarlık usulü ile gerçekleşti.

 

 

15 milyonluk ihaleyi eski AKP yöneticisi aldı

 
Yaklaşık maliyetin 19 milyon 599 bin 600 lira olarak belirlendiği ihaleyi Haştaş Gıda aldı. Şirketin sahibi Mehmet Haştaş’ın Adana Ticaret Odası Başkan Yardımcısı olduğu ve 2014 yılında AKP Adana İl Başkanı seçilen Fikret Yeni’nin listesinden il yönetimine girdiği öğrenildi.

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Mehmet Haştaş arasında 5 Mart 2024’te 14 milyon 986 bin 800 TL’lik sözleşme imzalandı.

 

Belediye neden pazarlık usulü yapıldığı sorusuna “bilmiyorum” dedi

 
İhale ile ilgili konuştuğumuz belediye yetkilileri, zeytinlerin dağıtımı yapılacak olan ramazan kolileri için alındığını söyledi. Söz konusu satın alımın neden ihaleye çıkılmak yerine pazarlık usulüyle ilgili alındığını sorduğumuz yetkili, “bilmiyorum” yanıtını verdi.