Meclis’te başkanlık yarışı başlıyor!

Meclis’te başkanlık yarışı başlıyor!
8 Mayıs 2020 09:57

Meclis’te ‘başkanlık” yarışı başlıyor. Meclis’te Temmuz ayında TBMM Başkanlığı için seçim yapılacak. Milletvekilleri Meclis Başkanlığı için yarışacak.

 
TEMMUZDA MECLİS BAŞKANLIĞI İÇİN ADAYLAR YARIŞACAK

 
Tarafsız Haber Ajansı’nda yer alan habere göre Meclis Ramazan Bayramı’ndan sonra çalışmalarına başlayacak. Meclis’te Temmuz ayında ise TBMM Başkanı seçimi için yarış başlayacak.

 

İLK SEÇİLEN BAŞKANIN GÖREV SÜRESİ 2 YIL

 
Başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim yapılıyor. İlk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin görev süresi üç yıl.

 

 

BAŞKAN SEÇİMİ GİZLİ OYLA YAPILIYOR

 
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan adayları, birinci devre için seçilen Başkanın görev süresinin dolmasından on gün önce başlamak üzere, beş gün içinde Başkanlık Divanına bildirilecek ve Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimin yapılacağı gün kendiliğinden toplanacak.

 

 

İLK İKİ OYLAMADA ÜYE TAMSAYISININ ÜÇTE İKİ, ÜÇÜNCÜ OYLAMADA ÜYE TAMSAYISININ SALT ÇOĞUNLUĞU ARANACAK

 
Başkan seçimi gizli oyla yapılır. İlk iki oylamada üye tamsayısının 2/3’ünün (400), üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğunun (301) oyu aranır. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılır. Dördüncü oylamada en çok oy alan üye Başkan seçilir.

Başkan seçimi aday gösterme süresinin bitiminden itibaren beş gün içinde tamamlanacak. İkinci devre için seçilen Başkanın görev süresi yasama döneminin sonuna kadar devam eder.

 

 

BİNALİ YILDIRIM SEÇİLMİŞTİ

 
Meclis Genel Kurulu’nda 12 Temmuz 2018 Perşembe günü Binali Yıldırım 3’üncü oylamada Anayasa’da öngörülen çoğunluğu sağlamış ve 335 oyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilmişti.

 

 

YILDIRIM’IN İSTİFASININ ARDINDAN MUSTAFA ŞENTOP MECLİS BAŞKANI SEÇİLDİ

 
Yıldırım, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmasının ardından 7 ay sonra TBMM Başkanlığı görevinden istifa etmişti.

Meclis Genel Kurulu’nda 24 Şubat 2019 Pazar günü Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop 3’üncü oylamada Anayasa’da öngörülen çoğunluğu sağlayarak 336 oyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçildi.

Yorumlar

Yorumlar