KYK’dan 50 lira hesabı!

KYK’dan 50 lira hesabı!
24 Ağustos 2019 10:26

Öğrenci yurtlarına kayıt için alınan güvence bedeline yapılan zamdan, eski kayıtlı öğrenciler de nasibini aldı. Yurt yönetimleri, eski kayıtlı öğrencilerin zamdan kaynaklanan 49 TL farkı yurt hesabına yatırmasını istedi.

 

 

Mustafa Mert Bildircin/ Birgün

 

Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı öğrenci yurtlarına yüzde 20’ye yakın zam yapan hükümet, kayıt için alınan güvence bedeline yapılan zammı eski kayıtlı öğrencilerede yansıttı. Yurtların girişine asılan zamlı fiyat tarifesinin altında, “Eski kayıtlı öğrencilerin 31.10.2019 tarihi mesai bitimine kadar güvence bedeli fark ücretini yatırmaları gerekmektedir” ifadelerine yer verildi. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kararıyla yüzde 20 zamlanarak 340 TL’ye kadar çıkan yurtlara kayıt için öğrencilerden alınan güvence bedelleri de zamdan nasibini aldı. Öğrencilerden, zamanında yatırılmayan yurt ücretlerine veya yurtta yapacakları zarara karşılık alınan en düşük güvence bedeli 273 TL, en yüksek güvence bedeli ise 465 TL oldu. Yurt yönetimleri, eski kayıtlı öğrencilerin zamdan kaynaklı farkı yurt hesaplarına yatırmalarını istedi. Yurt yönetimlerinden alınan bilgiye göre, TL’nin değer kaybetmesi bu kararın alınmasında etkili oldu.

 

FARK 49 TL

 

 

Devlet yurtlarına yeni kayıt yaptıracak öğrenciler, en düşük 273, en yüksek 465 TL güvence bedeli ödeyecek. 2018-2019 kayıt döneminde 224 TL güvence bedeli ödeyen öğrenciler, zammın ardından artan güvence bedelinden kaynaklı 49 TL farkı yatırmak zorunda kalacak. 31 Ekim Perşembe günü mesai bitimine kadar farkı yatırmayan öğrencilerin yurt kayıtları silinecek.

 

 

https://www.birgun.net/haber/kyk-den-50-lira-hesabi-266041

 

Yorumlar

Yorumlar