Kızılay, kiraladığı tarihi köşke zarar vermiş!

Kızılay, kiraladığı tarihi köşke zarar vermiş!
20 Eylül 2019 10:04

Kızılay’ın aylık 12 bin dolara kiraladığı Boğaz manzaralı tarihi köşke kapı ve duvar ilavesi yaptığı, bazı kısımları kaldırdığı ortaya çıktı. İstanbul 3’üncü Koruma Kurulu’nun köşke zarar verildiği gerekçesiyle soruşturma başlattığı öğrenildi.

 

 

İsmail Arı/ Birgün

Kızılay tarafından aylık 12 bin dolara kiralanan Rumeli Hisarı’nın üstündeki Boğaz manzaralı köşkün tadilatı soruşturma konusu oldu. Kiralanan tarihi köşke yapılan ve 300 bin TL’yi bulan tadilat için İstanbul 3’üncü Koruma Kurulu, mal sahipleri hakkında idari ve adli soruşturma başlattığı öğrenildi.

Mal sahipleri Kızılay’a noter aracılığıyla tadilatlara ilişkin ihtarname gönderdi. İhtarda kira sözleşmesine uyulmadığı belirtilerek, “Kiracı, kiralanan binaların Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’nde yer alan ikinci derece tarihi yapı olduğunun bilincindedir. Bu sebeple mevcut mevzuat dahilince kiralananlarda yapılacak her türlü tamirat ve tadilat için mal sahiplerinin yazılı muvafakatı yanında Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nden gerekli izinleri alacaktır. Bu izin ve ruhsatların alınmaması ve gereken harçların ödenmemesi tamamen kiracıya aittir. Bu izin ve ruhsatların alınammış olması kira sözleşmesinin fesih nedeni olmadığı gibi, kiracının bu maksatla edimlerini yerine getirmesine engel değildir” ifadelerine yer verildi.

 

TARİHİ KÖŞKE KAPI VE DUVAR İLAVESİ

 

 

İhtarda Kızılay yönetiminin bu maddelerin aksine hareket ettiği, tarihi köşke duvar ve kapı ilaveleri yaptığı, iç mimari düzeni değiştirdiği ve orjinal planda yer alan çatı katındaki banyoyu kaldırdığı bildirildi. Köşk sahipleri yapılan değişikler nedeniyle soruşturma başlatıldığını, tadilatın kira sözleşmesine aykırı olduğunu belirterek, binanın eski haline getirilmesini istedi.

 

https://www.birgun.net/haber/kizilay-kiraladigi-tarihi-koske-zarar-vermis-269405

 

 

Yorumlar

Yorumlar