İTALYA BORÇLARI İÇİN TARİHİNİ SATIYOR

İTALYA BORÇLARI İÇİN TARİHİNİ SATIYOR
3 Ağustos 2019 10:10

Avrupa’nın en sorunlu ekonomileri arasında bulanan İtalya tarihi binaların bakım masrafından kurtulmak ve hükümete kaynak oluşturmak için Rönesans dönemi yapılarını satma kararı aldı.

 

 

 

Avrupa’nın en sorunlu gelişmiş ekonomileri arasında gösterilen İtalya 2.3 trilyon euroluk kamu borcunu ödeyebilmek için ülkedeki tarihi binaları satmaya hazırlanıyor.

 

Financial Times’ın haberine göre eski garnizon binaları, manastırlar ve deniz fenerleri dahil hükümetin özelleştirme listesinde.

 

capo-trionto

Capo Trionto deniz feneri satış listesinde.

 

Venedik’teki San Salvador sarayından Viterbo’daki Civitella Cesi Kalesi’ne kadar Rönesans dönemine dahil yapılar da satılacak.

 

san-salvador

San Salvador Sarayı

 

Önümüzdeki üç yıl içinde İtalyan hükümetinin 1.2 milyar euro değerinde tarihi binayı satması bekleniyor. Tarihi bir aile olan Medici’lerin binaları da satış listesinde olacak.

 

villa-camerata

Villa Camerata

 

Savunma bakanlığının elinde 160 milyon euroluk, ekonomi bakanlığının elinde ise 610 milyon euroluk satılık bina olduğu belirtiliyor. Hükümetin binaların satışını yaparak bakım masrafından da kurtulmak istediğinin altı çiziliyor.

 

İtalya hükümeti 400 tarihi binayı satış listesine koydu ilk etapta 93 binanın satışının yapılması bekleniyor. Açık artırma usulü satışlar ekim ayında başlayacak.

 

Ayrıca belediyeler bünyesinde envanteri çıkarılan 1200 tarihi binanın değeri de 38 milyon euro olarak hesaplanıyor.

 

villa-chigi-alle-volte

Villa Chigi alle Volte

 

İtalya’nın borçlarının yanında binaların satışından elde edilecek gelir hiçbir şey! Fakat ülkenin bulabileceği her türlü kaynağa ihtiyacı var.

 

Roma’daki Luiss Üniversitesi profesörlerinden Gaetano Casertano satışları desteklerken binaların turizme kazandırılacağını söyledi.

 

İmar hukuku alanında çalışan Luca Perfetti ise satışların az sayıda binayı kapsadığını hükümetin bu alandaki özeleştirme konusunda tecrübesiz olduğunu belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar