Domatesin sağlık ve ekonomik önemi

Domatesin sağlık ve ekonomik önemi
24 Ağustos 2016 13:26

MUHTEREM OKUYUCULAR! Yıl 1989 Hindistan-Rajasthan-Deoli şehri: Deoli de ikamet eden Uygur Türk asıllı olan Çağrıhan Bumin soydaşımıza 6 gün misafir oldum.

 

 

 

 

Çağrıhan’nın mesleği ziraat mühendisi idi o zaman 58 yaşındaydı ve 470 dönümlük çiftliğinde meyve ve sebzecilikle uğraşıyordu. Çağrıhan soydaşımız: Domates Hindistan’ın en önemli koruyucu gıda ürünlerinden biridir diyor. Sağlıklı bir hayat yaşamak istiyorsak, yediklerimizi %20-30 arası azaltarak ömrümüzü uzatabiliriz. Tabi ki, önce Allah ne yazmışsa o olur. İnançlı insan, her işinde olduğu gibi beslenmede de iradesini güçlendirip, sağlıklı, sosyal ve ekonomik bir yaşam sürdürebilir ifadesini kullandı.

 

 

 

ÇAĞRIHAN’NIN ÖNERİLERİ:

 

 
Yılda 3’er ay devam edip, 3 ay ara vererek yılda 2′ şer seans halinde, kalori içeren yiyecekleri azaltmak insanın ömrünü uzatır. Az yemek tüketerek, insülin değerleri ve vücud ısısının azalmasını sağlamış olup, bu uygulama ile yaşlanmayı geciktirip, dahili ve harici (Cild) de iltihapları idrar yolları ile dışarı atıyor. Çağrıhan soydaşımız, az yemeyi istiyorsanız süt ve yoğurt tüketerek hem iradenizi kuvvetlendirmiş olursunuz, hem de midenizi dinlendirerek hastalıkların vücudunuzu ziyaret etmesini durdurmuş olursunuz. C vitamini ihtiyacınızı havuç yiyerek karşılayın. Havuç narenciye meyvelerinden daha fazla C vitamini içermektedir. Çağrıhan Bumin: ”Yemeklerinizin vitamin değerinin kaybolmasını istemiyorsanız, toprak kablarda (Güveç) pişirin. Vitamin kaybı çelik tencerelerde daha fazla olur. Türk Milleti olarak, sağlık istiyorsak toprak (Güveç) kablarda yemek pişirmeye özen göstermeliyiz.” öneriyor.

 
Abdulkadir Gakkoş: ”Türk her yerde Türktür” özdeyişinden herkesin ders alması gerekiyor.

 

 

 

DOMATESTEKİ MUCİZELER

 
1- Ağız ve diş sağlığı için, günde en az 4 defa domates suyu ile ağzınızı iyice gargara yapın.
2- Prostat kanseri sorunu olan, ara vermeden 20 gün domates suyu içip, 7 gün ara verdikten sonra ikinci 20 gün seansına başlamalıdır. Üç seans yaptıktan sonra, 15 gün bekleyip doktor kontrolüne başvurulmalıdır. Çıkakacak sonuçlarda, insan tabiatına göre DNA zedelenmesinde ki azalmalara ve hücrelerin eksildiğine hayret edeceksiniz.
3- Düzenli domates kullanan kadınlarda, yumurtalık kanserine yakalanmasını önlüyor.
4- Domates likopen içermesi sayesinde, stres sorunlarını azaltıp ve bu da kansere yakalanmayı önemli ölçüde koruyucu etkileri tespit edilmiştir.
5- Domates sezonunda düzenli tüketenler, kalp hücrelerinin ölümünü frenler ve kalp fonksiyonlarını düzenler.
6- Malzeme: Bir tatlı kaşığı domates suyu, bir Türk kahvesi fincanı yağsız yoğurt. Hazırlanışı: Domates suyu ile yoğurdu karıştırıp ateş, su ve diğer yanmalar için, yanan bölgeye sürüp 40-50 dakika bekleyip, temizlendikten sonra yanmış bölgede rahatlama olacaktır.
7– Devamlı domates ve domates suyu tüketenler, Akciğer kanserine karşı da korunmuş olurlar.
8– Domates, arı ısırmalarına karşı da etkilidir. Arının ısırdığı bölgeye varsa domates suyu, yoksa domates ısırılan bölgeye konup 15 dakika da bir tazelenir. Bu işlem, en az 5 kez yapılmalıdır.
9- Domates, kabızlık sorunu olanlar için bir mucizedir.
10- Domates, kandaki üre miktarını düşürür.
11- Domates sezonunda düzenli kullananların cildi pamuk gibi yumuşak ve pürüzsüz olur.
12- Domates sezonunda (Sera değil) hergün 3-5 domates yiyenler, idrarı söküp vücuttaki iltihabı ve diğer zararlı maddeleri dışarı atar.

 

 

ÇAĞRIHAN BURKAY’DAN MUCİZE REÇETE:

 

 
Domates sezonunda domates kurutulur ve kurutulan domatesler, değirmende, öğütülerek un haline getirilir.
Domates unu’nu kullanabileceğiniz alanlar: 1- Mayalanmış fırına sürülmeye hazır hamura ilave edip hamuru iyice yoğurun, 20 dakika bekletip fırına sürün. Nefis bir ekmek olur. 2- Domates çorbası yapılır. 3- Keklerinizde kullanabilirsiniz. Domates unu kullanım alanı geniş olup, sağlıklı vazgeçemeyeceğiniz bir üründür.

 

 

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIMIN DİKKATİNE!

 

 
Büyük Türk Milletinin daha sağlıklı olması için, başta 23-63 ekseni (Elazığ-Şanlıurfa) olmak üzere, Türkiye genelinde granüle domates üretimi için düğmeye basma zamanının geldiğini düşünüyorum. Harran ovası ve Türkiye’nin diğer bölgelerinde, domates yetiştiriciliği ve domatese dayalı reel sektörün acilen gelişmesi için, Başbakan Binali Yıldırım’ın bu stratejik konuya el atması gerekir. Türkiyenin sanayi ötesi toplum bir ülke olabilmesi için, her sektörde yenilik şarttır. 15 Temmuz olaylarının meydana gelmesinin ana aktif maddesi nedir biliyor musunuz? Temel gıda (Protein) hammaddesi kavgasıdır. Göründüğü gibi değildir. Türk Milletinin dikkatini dağıtmak için, maşa olarak kullanılan, Fetö terör örgütü ve diğer iç-dış ekonomik, anarşik terör örgütlerinin hedefi, Türkiye de gıda sektörünün gelişmesini engelleyip, Türk milletinin sağlıksız olup kimyasal ilaç kullanımına teşvik etmektir.

 

 

NOT: Şifa amaçlı kullandığınız bitkisel ürünlerin etkisi, insanların tabiatına göre değişir. Bu konu da, sabırlı ve irade sahibi olmak gerekir.

 

 

 

UYARI!

 
1- Domates’i kullanmadan önce, doktorunuzun görüş ve önerilerini alarak tüketmeniz daha faydalı olur.
2- Domates yediğiniz zaman, egzama, sivilce kaşıntısı ol, karaciğer zayıflığını işaret eder. Karaciğeri güçlendirici gıdalar almalıdır
3- Mide rahatsızlığı olanlar, konsantre domates suyunu kullanmaları daha faydalıdır.
4- Böbrekleri hassas olanların ve romatizmalıların, günde iki yumurta büyüklüğünden fazla yemeleri tavsiye edilmez.
5- Kanser başlangıcında domates yemeyiniz. Egzaması ve mantar rahatsızlığı olanlar da domates yememelidir.

 

 

Cenab-ı Allah, Ruhunda Vatan sevgisi ve vicdan muhasebesi ahlakına sahip olanların, Vatana hizmet etmeyi kendilerine nasip etsin. Amin Velhamdullilahirabbilalemin.

Vatan Şehitlerini, T.C.’nin kurucusu M.K. ATATÜRK’ü, nesli tükenmiş müslümanları Rahmetle, Gazileri minnetle, Anar, Yaralılara acil şifalar dileriz.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar


Yazarın Son Yazıları:
Kadir gecesi, ebedi kurtuluş
Kahramanlığa aşık Türk Milleti ve 19 Mayıs
Haramlardan uzak durup sünnete uygun yaşamalıyız