CHP’li Başevirgen çek mağduru esnafın mağduriyetini Meclis’e taşıdı!

CHP’li Başevirgen çek mağduru esnafın mağduriyetini Meclis’e taşıdı!
12 Şubat 2020 11:03

Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, esnafların ekonomide yaşanan kriz nedeniyle rekor seviyelere ulaşan karşılıksız çek mağdurlarını Meclis gündemine taşıdı. Başevirgen, “Ekonomide yaşanan dalgalanmalar nedeni ile karşılıksız çek sayısı rekor seviyelere ulaştı. Karşılıksız çek mağdurlarının sayısı da katlanarak artıyor. Ödenmeyen çek sayısı 550 bine dayandı. Hem aldığı çeki karşılıksız çıkanlar hem de kendi alacağını tahsil edemediği için yazdığı çek karşılıksız çıkanlar hapis cezası ile karşı kaşıya kalıyor” dedi.

 

 

Halen yürürlükte olan 5941 sayılı çek yasasına göre hem aldığı çeki karşılıksız çıkanlar hem de kendi alacağını tahsil edemediği için yazdığı çeki karşılıksız çıkan esnaflar hapis cezası ile karşı kaşıya kalıyor.

 

 

 

Ekonomik sebeplerle verilecek cezaların evrensel hukuk normlarına göre yine ekonomik olması gerektiğini belirten Başevirgen, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasamızın 38. Maddesine göre “Hiç kimse yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirmediği için özgürlüğünden alıkonulamaz”. Ancak buna rağmen Çek Kanunu diyor ki “Bir kimsenin yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğünü yerine getiremediği için özgürlüğünden yoksun bırakılamayacağı kuralına uyuyorum ve hapis değil, adli para cezası öngörüyorum, ama bu adli para cezasını ödemezsen, hapis cezası alırsın.” Para borcundan dolayı hapis cezası hukuka aykırıdır. Esnafımız suçlu değil borçlu. Çek yüzünden hapis cezası vermek adaletsizliktir ve Anayasa’ya aykırıdır.”

 

 

“Çalışamıyor, kaçak yaşıyor, ailelerine bakamıyorlar”

 

 

Daha önce hiç adliye ve karakol yüzü görmemiş esnafların sırf bu karşılıksız çeklerden dolayı özgürlüklerinden yoksun bırakıldığını belirten Bekir Başevirgen, esnafın hapis cezası aldığını, kaçak yaşadığını, bu yüzden de çalışamadığını ifade etti. Esnafın yerinin ticarethanesinin başı olduğunu belirten Başevirgen, hapis cezası alan bir esnafın borcunu ödemesinin imkansız olduğunu söyledi ve “Borç hapiste ödenmez” dedi.

 

 

Esnaf Sadece Başı Dik Yürümek İstiyor

 

 

Esnaf demenin güven demek olduğunu belirten Bekir Başevirgen, bu mağduriyeti yaşayanların insan içine çıkmaya utandıklarını, ailesinin ve çocuklarının yüzüne bakamaz hale geldiklerini belirtti. Namuslu fakat iflas etmiş esnafı dolandırıcılar ile karıştırmamak gerektiğinin de altını çizdi.

 

 

Çek Kanunu Bir An Önce Ele Alınmalı

 

 

Karşılıksız çekler için verilen adli para cezasının ödenmemesi durumunda mağdurların hapis cezası ile cezalandırılmasının önünü açan 5941 sayılı Çek Kanunu’nun bir an önce ele alınması gerektiğini belirten Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, “Partimizin konu ile ilgili vermiş olduğu kanun teklifi aylardır Meclis Başkanlığında bekliyor. Bir an önce ele alınarak bu mağduriyetler giderilmelidir” dedi.

 

 

Yorumlar

Yorumlar