Cam filmi yasağında son açıklama

Cam filmi yasağında son açıklama
6 Kasım 2017 21:45

Milyonlarca aracı ilgilendiren cam filmi yasağına ilişkin tartışmalar sürerken Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’den son dakika açıklaması geldi.

 

 

 

Bakan Özlü, yasağın nedenine ilişkin “Cam filmi her zaman yasaktı. Biz bu sene 26 Ekim’de kaldırmak üzere karar aldık. Emniyet Müdürlüğü yaptığımız görüşmelerde cam filmi konusunda hassasiyet gösterdi. Emniyet Müdürlüğünün terörle ilgili hassasiyetleri olmasaydı 26 Ekim’de cam filmi yasağı kalkacaktı” ifadelerini kullandı.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TBMM’de 2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi ve 2016 Kesin Hesap Kanun Tasarısı ile Sayıştay Raporları görüşmelerine katılarak, milletvekillerinin sorularını cevapladı.

 

ARAÇLARDA CAM FİLMİ YASAĞI

 

Özlü, cam filmi yasağına ilikin ile ilgili sorusu üzerine ise, “Cam filmi her zaman yasaktı. Biz bu sene 26 Ekim’de kaldırmak üzere karar aldık. Emniyet Müdürlüğü yaptığımız görüşmelerde cam filmi konusunda hassasiyet gösterdi. Emniyet Müdürlüğünün terörle ilgili hassasiyetleri olmasaydı 26 Ekim’de cam filmi yasağı kalkacaktı. Nisan’dan itibaren emniyet ile yaptığımız görüşmelerde ‘Terör eylemleri var, biz tespit etmekte zorlanıyoruz’ dediler” ifadelerini kullandı.

 

YERLİ OTOMOBİL

 

Yerli otomobille ilgili soruya Özlü, “Şu anda bilmiyoruz. Önümüzdeki günlerde yapacağımız görüşmelerde belirleyeceğiz, açıklama yapacağız. Yüzden fazla firmayla, kişiyle, kuruluşla görüştük. Bunlardan 5 tanesi ‘Ben varım’ dedi. Bir ayırım yapmadık” yanıtını verdi.

 

“47 MİLYON ÇÖPE Mİ GİTTİ” TARTIŞMASI

 

47 milyon euronun çöpe atıldığı iddialarına ilişkin ise Bakan Özlü, “Bir projede birden fazla model vardır. Arkadaşlarımız proje süresini kısaltmak için yurt dışından platform alıp, bu platform üzerinde modifikasyonlar yaparak süreci hızlandırmak istemişler. Bu bir proje yönetim yaklaşımıdır. Şu anda elimizde olan bilgi ve belgeleri ortak girişim grubuna vereceğiz. Ortak girişim grubu değerlendirecek. Türk mühendislerinin, teknisyenlerinin bilgi birikimidir” dedi.

 

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan son günlerde tekrar gündeme gelen yerli otomobil yapımı ilgili bir açıklama yapmıştı.
Tahsin Tarhan, “‘Yerli otomobil yapacağız’ iddiasıyla yola çıkanlar 47 Milyon Euro’yu bazı aracılar vasıtasıyla iflas etmiş, hurda bir model olan SAAB marka bir araca verdiler ve maalesef bu büyük paralar çöpe gitti. Aslında ellerine geçen ise yerli bir otomobil falan değil sadece kullanma hakkı idi. 27 yıl önceki teknoloji ile üretilmiş ve 5 yıl sonra çöpten çıkmış ve zaten kullanılmayacak olan bir “eski teknoloji otomobil parçası”na milyonlar ödendi. Çin malı hurda bir araçtan Türk malı bir otomobil çıkmaz diye defalarca söyledik dinletemedik. Bu işi bilmiyorlar ve beceremiyorlar ise destek vermeye hazırız ”demişti.

 

Ajanslar

 

Kaynak: Sözcü

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar