Yüz yüze eğitim tehlikede mi?

Yüz yüze eğitim tehlikede mi?
24 Temmuz 2021 08:50

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu uyardı: Avrupa ve Amerika dahil dünya corona virüsü açısından 4. dalga alarmı veriyor. Türkiye, dünyada en uzun süre eğitime ara veren ülkelerden biri oldu. Eğitime bir yıl daha ara verilirse bir nesli kaybedeceğiz, eğitime ara verilmemesi için erişkinlerimizin aşılanması gerekiyor. Erişkinleri aşılarsak çocuklarımızı da koruyabiliriz.

 

 

Sözcü’de yer alan habere göre 140 ülkedeki kurumlarıyla 2 milyardan fazla çocuğa hizmet veren ve 1 milyon 200 bin çocuk hekimini temsil eden Uluslararası Pediatri Kurumu’nun (IPA) Başkanı Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, çocukların eğitim hayatının sekteye uğramasının sadece fizikken değil pek çok açıdan onlara zarar verdiğini söyleyerek önemli açıklamalarda bulundu.

 

 

ÇOCUKLAR 2,5-3 YIL EĞİTİMDEN UZAK KALAMAZ!”

 

 

Pandemiden dolayı Türkiye de dahil pek çok ülkede eğitime ara verildiğini ve okulların kapatılmak zorunda kalındığına dikkat çeken Prof. Dr. Hasanoğlu, şunları söyledi:

* Halbuki yüz yüze eğitim her çocuğun hakkıdır ve bunun için bizim de uğraşmanız gerekiyor. Ne yapıp edip okulları açabilmemiz lazım. Bunun için de erişkinlerin aşılanması çok büyük önem taşıyor. Erişkin aşılama oranlarımızı bir an önce yüzde 85’e çıkarmamız lazım.

* Erişkin dediğimiz zaman da sadece öğretmenler değil, mademki okullardan bahsediyoruz, servis şoförleri, okulda çalışanlar ve aileleri ile çocuklarımızın ailelerini aşılamamız lazım. Bu da yetmez, okullarda hijyen şartları ve mesafe kurallarına uygun ortamların oluşturulması gerekiyor. Aksi takdirde yine geçen seneki gibi okulları kapatmak zorunda kalırsak, hakikaten ülke de çocuklarımız da bundan kötü etkilenir. Çocuklarımız zaten 1,5 yıldır okuldan mahrum. Buna 1 yıl daha eklemeye kimsenin hakkı yok.

* Covid hâlâ hızlı bir şekilde yayılıyor. Oysa örneğin Hindistan’da toplumun sadece yüzde 10’u aşılandı. Geçen haftalarda İspanya, Portekiz ve Fransa’da, İngiltere ve komşumuz Yunanistan dahil, vaka sayıları arttı. Artışlar aşılanmamış kişilerde daha fazla. O yüzden muhakkak erişkin aşılamasını teşvik etmemiz gerekiyor.”