CHP’li Polat: Garanti tutsa da tutmasa da hazineden dolar akıyor!

CHP’li Polat: Garanti tutsa da tutmasa da hazineden dolar akıyor!
3 Mayıs 2024 10:51

29 Ekim 2016 tarihinde 252 Milyon Dolar yatırımla hizmete giren Ankara YHT Garında her yağmur sonrası aynı tablo görülmeye başlandı. Geçtiğimiz günlerde yağan yağmur sonrası gar içinde kovaların konulduğu, yolcular için uyarı levhalarının olduğu Ankara YHT garında yaz aylarında da aynı tablo yaşanmıştı.

 

 
Ankara YHT garına ilişkin açıklamalarda bulunan CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat; ‘Damı akan Ankara YHT garı işletmecisine Hazinenin 7 yılda 65 Milyon Dolar garanti ödemesi gerçekleştirildiğini söyledi.’

 
GARANTİ TUTSA DA TUTMASA DA HAZİNEDEN DOLAR AKIYOR

 

 
14 yıl yolcu garantisinin verildiği Ankara YHT garında yolcu başına 1,5 Dolar ödemenin yapıldığına dikkat çeken Polat, garantinin aşılması durumunda da 0,5 dolar ödemenin gerçekleştiğini söyledi.
Polat, işletmeci firmaya ilk 2 yıl 2 Milyon yolcu garantisi verildiğini ve bu sayısının sağlanmasına rağmen Hazineden 7 Milyon 500 Bin Dolar ödemenin gerçekleştiğinin altını çizerek artan yolcu garanti sayısı ile makasın açıldığını ve ödemelerin de katlandığını söyledi. Son 3 yılda yıllık 8 Milyon yolcu garantisinin verildiği Ankara YHT garında yıllık ancak 4 Milyon yolcuya ulaşıldığına vurgu yapan Polat, yapılan ödemenin de 1 yılda 12 Milyon Dolara çıktığını söyledi.

 

 
50 BİN METREKARE TİCARİ ALAN, 20 YIL İŞLETMECİ FİRMAYA HİZMET EDECEK

 
Sözleşme gereği 50 bin 644 metrekare ticari alanın 20 yıl süresince yapımcı firma tarafından işletileceğini belirten Mahir Polat, AVM, Otopark, ofis alanı, reklam alanları, CIP ve emanet gelirlerinin işletmeci firmaya ait olduğunu söyledi. Polat, gelecek yıl yolcu garanti sayısının 10 milyona çıkacağı gar için Hazinenin yıllık ödeyeceği tutarında 16 milyon Dolara çıkacağının altını çizerek bugüne kadar 38 Milyon yolcu garanti verilen gardan sadece 13 Milyon yolcunun yararlandığını söyledi. 7 yılda 13 Milyon yolcu sayısına ulaşılırken 1 yılda 10 Milyon yolcu garantisine çıkılmasının izahının olamayacağının belirten Polat, yap işlet devret projelerinin hepsinde yıllar itibari ile ödemelerin katlandığını ve 85 milyon vatandaşa faturanın kesildiğini söyledi. Polat, tasarruf tedbirleri vatandaşa işlerken yandaş şirketler tıkır tıkır dolar olarak ödemelerini alıyor ancak 7 yıl önce yaptıkları garın damı da her yağmurda akmaya devam ediyor, dedi.