‘Yüksek enflasyonla yaşamak zorunda kalacağız’

‘Yüksek enflasyonla yaşamak zorunda kalacağız’
1 Mayıs 2023 07:25

Türkiye’nin kısa sürede tek haneli enflasyona inme trenini kaçırdığını kaydeden Hakan Aran kur korumanın döviz için bir sigorta olduğunu ve bir anda bitirilemeyeceğini vurguladı.

 

 

Türkiye tarihi bir seçime doğru ilerlerken, yaşanan ekonomik krizin başta enflasyon olmak üzere yarattığı bilançonun gelecek iktidara hangi seçenek olursa olsun ağır bir fatura bırakması bekleniyor. Sözcü’den Sayime Başçı’nın haberine göre Türkiye’de çok büyük bir israf olduğunu ve kaynakların çok yanlış kullanıldığını kaydeden İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, bir süre daha yüksek enflasyonla yaşamak zorunda kalınabileceğini aktardı.

5 yıldan önce enflasyonun sağlıklı bir şekilde tek haneye inmeyeceğini aktaran Aran, “Çünkü o fırsatı biraz kaçırdık. Bunu enflasyon yüzde 19 iken konuşuyor olsaydık başka şeyler söylerdim. Ama yüzde 85’e çıkmış, şimdi 43’e inecek olan bir enflasyondaki başarımızla övünürken bunları konuşunca işler gittikçe zorlaşıyor. Bir de artık 40-50 bandındaki enflasyonun yapışkanlık etkisi oluştu. Ben en az 2- 3 yıl, 40-50 bandındaki enflasyonun devam etmesinden endişe ediyorum daha çok. Çünkü hiçbir politika, hele de 1 sene sonra başka bir seçimi düşünen hiçbir iktidar enflasyonla o kadar kararlı mücadele edemez. O yüzden seçim sonucu ne olursa olsun, kim hangi politikayı getirirse getirsin bu enflasyonla biraz yaşamak durumunda kalacağız” diye konuştu.

 

 

TEK HANE KAFA GÖZ YARAR

 

 

Türkiye’nin 5 yıl sabretmesi ve kaynaklarını doğru kullanması durumunda aşamayacağı hiçbir probleminin olmayacağını kaydeden Aran, enflasyonun 3 yıl içinde yüzde 10-20 arasındaki bir banda gelebileceğini söyledi. “5 yıldan önce tek haneye inmez. Tek haneye indirirsiniz ama her şeyin kafasını, gözünü yararak indirirsiniz. İşsizlik yüzde 20’ye vurur, genç işsizlik yüzde 40’a vurur, ekonomide bir durgunluk olur, enflasyon iner. Ben böyle bir enflasyon inmesinden bahsetmiyorum” ifadelerini kullanan Aran, toplumun yaralı ve örselenmiş olduğunu belirterek bu sorunun uzun vadede çözülebileceğini kaydetti.

 

 

Koltuk öğretir

 
Mevcut yüzde 8.5 seviyesindeki politika faizinin ne mevduatta ne de kredide artık bir karşılığının olmadığını kaydeden Aran, piyasadaki kredi sıkışıklığı eleştirisine “Bankalar da artık topladığı mevduat ve verdiği krediden zarar ettiği miktarı, kendi kredi büyüklüklerine göre azaltarak politikanın düzelmesini ve normalleşmesini bekliyor” ifadeleri ile yanıt verdi.