CHP’den tarihi zafer, AKP’de büyük kayıp!

CHP’den tarihi zafer, AKP’de büyük kayıp!
31 Mart 2024 22:47

Yerel seçimde yenilen iktidar oldu, CHP tarihi bir başarıya imza attı. İstanbul ve Ankara’da CHP açık ara farkla yarışı önde tamamladı. CHP İzmir’deki üstünlüğünü de korumasının yanı sıra, Bursa, Balıkesir, Manisa, Antalya, Denizli, Afyon, Kastamonu ve Adıyaman gibi pek çok kentte seçimi kazandı. Adana ve Mersin’de de sürpriz yaşanmadı.

 

 

Önümüzdeki 5 yılın yerel yönetimlerinin belirlendiği seçimlerde ülke genelinde yaklaşık 206 bini aşkın sandıkta oy kullanıldı. Yurt genelinde oy verme işlemi saat 17.00’de bitti ve sayıma geçildi. YSK Başkanı Ahmet Yener, yayın yasağının kaldırıldığını açıkladı.

 

AKP’DE BÜYÜK KAYIP

 

 

CHP seçimin kazanan partisi oldu. AKP, yurt genelinde ciddi bir kan kaybı yaşadı.

CHP İstanbul ve Ankara’da yarışı açık farkla önde tamamladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu rakibi Murat Kurum’a 10, Mansur Yavaş ise Turgut Altınok’a 25 puan fark attı.

İstanbul’da CHP 14 olan belediye sayısını 20’nin üzerine çıkardı. Ankara’da da büyük bir sıçrama yapıldı ve 3 olan mevcut belediye sayısı 16’yı buldu.

İzmir’de de Cemil Tugay’la üstünlüğünü koruyan CHP, yanı sıra Bursa, Balıkesir, Denizli, Manisa, Antalya, Afyon, Burdur, Kütahya, Artvin, Zonguldak, Adıyaman, Kırşehir, Kilis, Kastamonu’nun da aralarında olduğu 35’ten fazla kentte galip geldi.

CHP’li Vahap Seçer, MHP’li rakibine 30 puandan fazla fark attı. Adana’da da Zeydan Karalar, AKP’li rakibinden 10 puan fazla oy aldı.