Üsküdar’daki kupon arazinin satışı mahkemelik oldu!

Üsküdar’daki kupon arazinin satışı mahkemelik oldu!
8 Kasım 2021 11:16

2014-2020 arasında yaklaşık 4 milyarlık belediye arazisi satışı yapan Üsküdar Belediyesi yeni bir satış peşinde. Ancak son satışı CHP’li üyeler engellemeye çalışıyor. AKP’li başkanın görev yaptığı Üsküdar Belediyesi’nin 30 milyon 897 bin TL tahmini bedel ile satışa çıkardığı Altunizade’deki otel imarına sahip kupon arazi mahkemelik oldu. CHP, satış kararının ve 11 Kasım’daki ihalenin iptali için dava açtı.

 

 

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre Üsküdar Belediye Meclisi’nin 6 Ekim 2021 tarihli oturumunda, Altunizade’de bin 343 metrekarelik “turizm tesisi” fonksiyonunda kalan belediyeye ait parselin, gelir getirmesi amacıyla ihale ile satılabilmesi için belediye encümenine yetki verildi.

Şu an üzerinde İBB şirketi İSPARK tarafından işletilen otoparkın bulunduğu arazinin satış kararı; AKP-MHP grubunun oyları, CHP ve İYİ Parti grubunun muhalefetine rağmen kabul edildi. Üsküdar Belediyesi Encümeni, kararın ardından 30 milyon 897 bin TL tahmini bedel ile 11 Kasım 2021’de ihaleye çıkma kararı aldı. Meclis kararına muhalefet eden CHP satışı yargıya taşıdı.

 

 

“KAMUYA BEDELSİZ TERK EDİLDİ, SATILAMAZ”

 

 

Üsküdar Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi avukat Ayça Betül Kını Mete, meclis kararının ve 11 Kasım’da gerçekleştirilecek satış ihalesine ilişkin encümen kararının öncelikle yürütmesinin durdurulması ve iptali istemi ile dava açtı. Dava İstanbul 10.İdare Mahkemesi’nde görülecek.

Dava dilekçesinde, arazinin geçmişte çevredeki parsellerin ruhsat alabilmek için yol ve park olarak kullanılmak üzere kamuya terk ettiği alanlardan oluştuğunun altı çizilerek imar mevzuatına göre satılmasının ve özel mülkiyete geçmesinin mümkün olmadığı vurgulandı. Dilekçede “Kamuya bedelsiz terk edilen yerin, terk sonrası amaç dışı kullanımı söz konusu olup siyasi çıkar, bireysel yarar ya da rant amaçlı plan değişikliği olma ihtimali kuvvetle muhtemeldir” denildi.