Rusya: 21 Ağustos kimyasal saldırısı büyük provokasyon

Rusya: 21 Ağustos kimyasal saldırısı büyük provokasyon
18 Eylül 2013 10:27

Suriye rejiminin elindeki kimyasal silahlar konusunda ABD ile vardığı mutabakat ile ön plana çıkan Rusya’nın BM daimi temsilcisi Vitaliy Çurkin, 21 Ağustos’ta Şam yakınlarında gerçekleştirilen kimyasal saldırıyı “büyük provokasyon” olarak niteledi.

 

Çurkin, bu iddianın delil olarak da “Mayıs ayında Türkiye’de sarin maddesi ile yakalanan Suriyeli militanların gözaltına alınmasına ve bazı Suriyeli ve Türk vatandaşların kimyasal silah yapımı için 10 ton bileşim satın almaya kalkışmasına” dikkat çekti.

 

Salı günü BM Genel Kurulu 68.oturum toplantısında bir konuşma yapan Çurkin, Rusya’nın 21 Ağustos’ta Şam yakınlarında gerçekleştirilen kimyasal saldırının provokasyon olduğuna inandığını belirterek, bunun ayrıntılı bir şekilde incelenmesi konusunda ısrar etti.

 

Rusya’nın Sesi’ne göre, Çurkin konuşmasında 21 Ağustos’ta Huta’da meydana gelen kimyasal saldırının “büyük bir provokasyon” olduğu ve Suriye çatışmalarına yabancı askeri müdahalenin yapılması amacını taşıdığını savunarak “Bu deliller çok dikkatli bir şekilde incelenmeli ve bu saldırının arkasındaki kişiler cezasız kalmamalıdır” dedi.

 

Bu arada, Çurkin “21 Ağustos’taki olayın provokatif nitelik taşımasına yönelik deliller arasında mayıs ayında Türkiye’de sarin maddesi ile yakalanan Suriyeli militanların gözaltına alınması, ayrıca bazı Suriyeli ve Türk vatandaşların kimyasal silah yapımı için 10 ton bileşim satın almaya kalkışmasının gösterilebileceğini” öne sürdü.

 

Rus diplomatı ayrıca, Suriyeli askerler tarafından mlitanların kontrolünden çıkan yerlerdeki “birçok kaçak fabrika ve labaratuvarlarda bulunan kaplardaki yazıların o maddelerin yabancı kökenli olduğunu gösterdiğini” belirtti ve Suriyeli askerlerin kimyasal toksisitesi olaylarının da incelenmesini de istedi.