ORC’yle AKP arasında anket gerilimi!

ORC’yle AKP arasında anket gerilimi!
12 Ekim 2021 09:34

ORC Araştırma’nın anketi sonrası AKP’den bu şirketten araştırma istemediği çünkü şirketin ‘bilimsel yeterlilik ve etik çerçevesinde’ görülmediği açıklaması geldi. ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki ise buna “Kendi yetersizliklerini cumhurbaşkanına hissettirmemek için dün, yerli ve milli dedikleri bizlere bugün ne dedikleri hiç umurumuzda değil” yanıtını verdi.

 

 

Pösteki, gazeteci Nevşin Mengü’ye yaptığı açıklamada “Erdoğan herhangi bir nedenle 2023 seçimleri için aday olmazsa kim olur” sorusuna AKP kulislerinde Hulusi Akar’ın isminin geçtiğini söylemişti.

Diğer yandan ORC’nin son anketine göre, AKP’nin oyları yüzde 31,9’a düşmüştü. Şirket, iktidara yakın olarak biliniyor.

AKP Genel Merkez AR-GE ve Eğitim Başkanlığı’ndan ise konuyla ilgili olarak şunlar kaydedildi: ”AK Parti olarak ORC isimli şirkete yaptırdığımız hiçbir araştırma yoktur. AK Parti olarak, bilimsel yeterlilik seviyesinde ve bilimsel etik ilkeler çerçevesinde görmediğimiz kurumlarla çalışmamak prensibimizdir.”

 

 

ORC’den yanıt

 
Pösteki yayınladıkları çalışmada AKP’yi tatmin edecek sonuçlar çıkmadığı için eleştirildiklerini söylediği açıklamasında şunları kaydetti: “Malumunuz, dün bir araştırma çalışması yayınladık. Çalışmamız Ak Parti’yi tatmin edecek sonuçlar içermediği için olsa gerek, bir genel merkez yöneticisi tarafından bilim ve etik kurallarına uymadığımız söylendi. Doğrusu hiç şaşırmadık. Araştırma firmalarını ve/veya seçmeni suçlayarak seçim kazanılsaydı, 20 yıldır Ak Parti değil, tabela partileri yönetiyor olurdu ülkeyi ama 20 yıldır muhalefetin yaptığını bugün Ak Parti yapıyor ve bu bile başlı başına haklılığımızı ortaya koyuyor.

Kendi yetersizliklerini cumhurbaşkanına hissettirmemek için dün, YERLİ VE MİLLİ dedikleri bizlere bugün ne dedikleri hiç umurumuzda değil.”