‘O ıstakoz, kibir abidesi büyük bir kitleyi temsil ediyor’

‘O ıstakoz, kibir abidesi büyük bir kitleyi temsil ediyor’
16 Nisan 2024 09:50

HalkTV yazarı Mehmet Tezkan, bugünkü yazısında AKP İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı’nın Monaco’da ıstakoz yemesi ve bu anı sosyal medyada paylaşmasının yarattığı tartışmalara odaklandı. Tezkan, bu olayın sadece bir milletvekilinin davranışı olmanın ötesinde, AKP içindeki belirli bir grubun yaşam tarzını, kibirli zenginler sınıfını ve partinin toplumdan uzaklaşarak yozlaşmasının sembolü olduğunu “Istakoz deyip geçmeyin. AKP’de köşe başlarını tutan kibir abidesi büyük bir kitleyi temsil ediyor…” diyerek belirtti.

 

 

 

Tezkan, olayı ANAP döneminde Semra Özal etrafında yaşanan benzer yükseliş ve düşüş döngüsüyle kıyaslayarak, ıstakoz olayının AKP için olumsuz sonuçlar doğurabileceğini belirtirken, bu tür “sembol” hareketlerin siyasi partiler için dönüşüm noktaları oluşturabileceğini ve genellikle toplumun tepkisini çekebileceğini, hatta partilerin sonunu işaret edebileceğini ifade etti.,
“Geçmişte örneği var…

Semra Özal etrafında kümeleşen, ANAP’tan ihale alarak zenginleşen, nemalanan kibir abidelerine Türk siyasi hayatı tanık oldu… ANAP’ın sonunu nasıl getirdiklerini gördük, yaşadık…

Hatırlatayım… Semra Özal Türk Kadınını Güçlendirme ve Tanıtma Vakfı adında bir vakıf kurdu. ANAP milletvekillerinin eşleri, işadamlarının eşleri, işkadınları, bürokratlar vakfa üye oldular. Vakıf hayır işlerinden çok verdiği davetlerle tanındı. Vakfın ambleminden ötürü kendilerine papatyalar denildi.

İtiraz etmediler, hoşlarına da gitti…

Papatyalar aşağı papatyalar yukarı… Magazin sayfalarının başköşesi papatyalarındı. İktidarlarının en güçlü, en havalı döneminde Yıldız Saray’ın da Hasbahçe gecesi düzenlediler. Papatyalar Osmanlı giysileri, abartılı kostümler içinde geceye katıldı.

Yok yoktu, saltanat kayığı bile vardı!..

Aslında o şaşalı gece ANAP için sonun başlangıcıydı. Neden sonra anladılar ama iş işten geçmişti. ANAP bir daha toparlanamadı. Hasbahçe ile saltanat kayığı çöküşün simgeleri olarak siyasi tarihimizdeki yerlerini aldı…”
Yazının tamamı için tıklayın…