MHP içinde seçim barajının yüzde 5 olması tartışılıyor!

MHP içinde seçim barajının yüzde 5 olması tartışılıyor!
13 Haziran 2021 10:35

Seçim barajının yüzde 7 olması için ısrarcı olduğu belirtilen MHP de yüzde 5 seçim barajının da tartışılmaya başlandığı belirtildi.

 

 

Cumhuriyet gazetesinden Selda Güneysu’nun kulis haberine göre, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine 2 yıl kala siyasi partilerde ‘seçim barajı’ konusundaki tartışmalar devam ediyor. MHP ile AKP daha önce, ‘MHP’nin isteği üzerine’, seçim barajının ‘yüzde 7 olması’ noktasında uzlaşıya vardı.

Ancak AKP, Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında hazırladığı ve önce Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sonra da MHP’nin bilgisine sunulan Siyasi Partiler ile seçim yasaları üzerindeki çalışmasında, ikinci bir seçenek olarak “yüzde 5 seçim barajı” koşuluna da yer verildi. “Her ne kadar başlangıçta MHP yüzde 7 seçim barajında ısrar etse de yüzde 5’lik barajın da parti içinde tartışılmaya başlandığı” öne sürüldü. MHP’nin, “bu kez ‘Seçim barajı yüzde 7 olsun” önerisinde ısrar etmeyeceğine, AKP ile uzlaşı yoluna gideceğine” işaret ediliyor.

AKP’nin hazırladığı yasa taslağında MHP’nin istediği partilerin hazineden yardım alabilme şartının yüzde 3’ten 5’e çıkarılması da yer alıyor. Yüzde 3 bandındaki partilerin “yüzde 5 barajını aşabilmek için daha çok çaba sarf edeceği ve bu nedenle de ittifak blokunun içinde yer almak istemeyeceğine” dikkat çekildi.