Meclis’te bu hafta: İktidarın yeni torba yasa hazırlığı

Meclis’te bu hafta: İktidarın yeni torba yasa hazırlığı
19 Kasım 2023 11:22

Ankara’nın, siyasetin ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündemi bu hafta da yoğun olacak.

 

 

Meclis’te birinci bölümü tamamlanan Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi’nin görüşmelerine devam edilecek. Görüşmelerin tamamlanmasının ardından Genel Kurul çalışmalarına uluslararası sözleşmelerle devam edilecek.

 

 

AK PARTİ’DE TORBA YASA HAZIRLIĞI

 

 

Gazete Duvar’dan Ceren Bayar’ın haberine göre komisyon görüşmeleri tamamlanan bir kanun teklifi bulunmazken, iktidar partisinin geniş bir torba kanun teklifini Meclis’e sunmaya hazırlandığı biliniyor. İçinde başta vergi düzenlemeleri olmak üzere ekonomiyle ilgili birçok maddenin yer alacağı ifade edilen torba yasa teklifinin hazırlıkların tamamlanması durumunda gelecek hafta Meclis Başkanlığı’na verilmesi bekleniyor. Hazırlanan teklifin 2024 yılı bütçesinin genel kurul görüşmeleri öncesi yasalaşması planlanıyor.

 

 

BÜTÇE MARATONUNUN KOMİSYON AŞAMASI TAMAMLANIYOR

 
Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 10 Ekim’de başlayan 2024 bütçesi mesaisi, gelecek hafta sona erecek. Komisyonda bütçeleri görüşülecek son bakanlıklar sırasıyla Dışişleri, Ulaştırma ve Altyapı, Aile ve Sosyal Hizmetler ile Adalet Bakanlıkları olacak. 24 Kasım Cuma günü Cumhurbaşkanlığı bütçesi ve 2024 yılı bütçesinin maddelerinin görüşülmesiyle bütçe maratonunun komisyon aşaması tamamlanacak. Bütçe Kanun Teklifi, 11 Aralık’tan itibaren Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanacak ve bu görüşmeler kesintisiz 12 gün sürecek.

 

 

İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİ MUAMMASI

 

 
Geçtiğimiz hafta İsveç’in NATO’ya üyeliğini düzenleyen protokolü gündemine alarak sürpriz bir şekilde hareketlenen Dışişleri Komisyonu, “konunun açıklığa kavuşmaması ve müzakerelerin olgunlaşmaması” gerekçesiyle görüşmeyi ertelemişti. Yeni bir toplantı için takvim belirlenmediği için İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin görüşmelerin ne zaman devam edeceği bilinmiyor. Ancak bu konudaki tartışmaların gelecek hafta da süreceği tahmin ediliyor.

 

 

AK PARTİ’NİN YEREL SEÇİM HAZIRILIKLARI HIZLANDI, TEMAYÜL YOKLAMASI BU HAFTA

 
Siyasi partilerin Meclis dışı gündemi de bir hayli yoğun. Bu yoğunluğun başlıca sebebi yaklaşan yerel seçimler. AK Parti de 9 Kasım’da başlayan adaylık başvuruları 22 Kasım’a kadar sürecek. Gelecek hafta sonu, 26 Kasım’da “teşkilat temayül yoklaması” yapılacak. Temayülde yoklama yapılan il-ilçe belediyesi AK Parti yönetiminde ise mevcut başkana dair değerlendirme istenecek, ayrıca 2 aday adı daha yazılabilecek. AK Parti’de olmayan belediyelerden 3 isim önerisi alınacak. Elektronik ortamda gerçekleşecek temayül yoklaması sonuçları aynı gün saat 16.00’da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görülebilecek.

 

CHP MYK’DA YEREL SEÇİMLER MASADA

 
CHP’de de yerel seçimlere ilişkin önemli kararların açıklanacağı MYK toplantısı yapılacak. Toplantıda hangi ilde hangi yöntemle aday belirleneceğinin tartışılması ve aday başvuru süreciyle ilgili kararların alınması bekleniyor.

 

 

İYİ PARTİ’DE GÜNDEM ADAYLAR, İTTİFAKLAR VE İSTİFALAR

 
Her hafta bazı il ve ilçe belediye başkanlarının açıklandığı İYİ Parti’de bu hafta da yeni adaylar açıklaması bekleniyor. Hafta sonu İstanbul’da iki gün süren istişare toplantısı yapan İYİ Parti’nin 81 ilde aday çıkarma kararı ve bu kararın muhalefet üzerindeki etkisi bu hafta da önemli gündemlerden olacak. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in ne zaman bir araya geleceği sorusu da hafta boyunca yanıtını arayacak. İYİ Parti’nin 81 ilde aday çıkarma kararı sonrası başlayan istifaların devamının gelip gelmeyeceği de yeni haftanın cevabını arayan bir başka sorusu olacak.