Meclis kapanıyor, seçim maratonu başlıyor

Meclis kapanıyor, seçim maratonu başlıyor
25 Şubat 2024 11:40

Meclis yerel seçim öncesi son mesai haftasına giriyor. Genel Kurul’un gündeminde 8’inci Yargı Paketi var.

 

 

Geçtiğimiz hafta sağlıkla ilgili düzenlemeleri içeren teklifi yasalaştıran Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), çalışmalarına 8’inci Yargı Paketi ile devam edecek. Enerji ve madenle ilgili düzenlemeler bulunan yasa teklifi ise İliç’teki maden faciası sebebiyle seçim sonrasına bırakıldı.

 

 

OHAL DÖNEMİNDE KURULAN TAZMİNAT KOMİSYONU’NUN KALICI HALE GETİRİLİYOR

 

 

Gazete Duvar’dan Ceren Bayar’ın haberine göre 8’inci Yargı Paketi Meclis’in seçim öncesi yasalaştıracağı son teklif olacak. Teklif, örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişiye verilen cezayı yeniden düzenliyor. Buna göre teklif örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişiye işlediği suç için verilen cezanın yanında 2 yıl 6 aydan 6 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını düzenliyor.

Pakette ayrıca olağanüstü hal döneminde iş yükünü azaltmak için geçici olarak kurulan Tazminat Komisyonu’nun kalıcılaşmasını düzenleyen bir madde de bulunuyor. Buna göre uzun süren yargılamalarla ilgili manevi tazminat talepleri Anayasa Mahkemesi’nden (AYM) önce Adalet Bakanlığı’na bağlı Tazminat Komisyonu’nda ele alınacak.

Teklifle 2 bin lira olan emekli ikramiyesi de 3 bin liraya çıkarılacak.

 

 

MECLİS KAPANIYOR

 
8’inci Yargı Paketi’nin Genel Kurul’da kabul edilmesinin ardından Meclis, 29 Şubat’ta çalışmalarına seçim arası verecek. Sonraki bir ay boyunca siyasetin gündemi yerel seçim olacak. Tüm liderler ve milletvekilleri de sahada seçim çalışması yürütecek.