Kılıçdaroğlu’ndan vekillerine, ‘Akşener’e cevap vermeyin’ talimatı!

Kılıçdaroğlu’ndan vekillerine, ‘Akşener’e cevap vermeyin’ talimatı!
28 Ağustos 2023 10:48

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekillerine 26 Ağustos’ta İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in CHP’yi hedef alan konuşmaları için cevap niteliğinde açıklama yapmamalarını istedi. O yüzden, parti yöneticileri ve milletvekilleri bu konuda sessizliğini korudu.

 

 

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün aktardığına göre; bazı CHP milletvekilleri, bu konuda açıklamanın CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu veya Parti Sözcüsü Faik Öztrak tarafından yapılabileceğini, kendilerinin bu konuda açıklama yapmamalarının istendiğini söyledi. Özellikle ittifakla ilgili konularda partide çok seslilik olmamasının istendiğini kaydeden bir CHP yöneticisi, şunları kaydetti:

Ads by Kiosked”Bu ittifak kolay kurulmadı. Ankara ve İstanbul başta olmak üzere bazı büyük şehirlerde belediye başkanlıkları kolay kazanılmadı. Bu seçim döneminde de bazı iş birlikleri yapılması gerekiyor. Aksi durum sadece AKP’nin işine yarar. Her kafadan bir ses çıkması doğru olmaz. Aynı duyarlılığı seçimde ittifak yaptığımız partilerden de bekliyoruz. Yapılan açıklamalardaki sözlere de dikkat edilmeli. Her zaman siyasette nezaketi elden bırakmamalıyız, çok sert açıklamalardan kaçınmalıyız.”

Bu arada Kılıçdaroğlu, 31 Ağustos’ta gazetecilerle bir araya gelerek, gündeme ilişkin soruları cevaplandıracak.

 

 

Ne olmuştu?
Afyonkarahisar’da, iktidarın seçim sonrası adımları ve partisinin yerel seçim kararına kadar pek çok konuda açıklamalarda bulunan Akşener, kaybedilen 2023 seçimlerine ilişkin, isim vermeden Kılıçdaroğlu’na yüklenmişti.

Akşener, konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Sadece iktidar mensuplarıyla değil, biz bu seçimin kaybedilmesi için çalışanlarla da mücadele ettik. Biz önce millet, önce memleket dedik. Ama ‘önce şahsım, önce ben’ diyenlerle uğraştık. Biz milletimizin geleceği için şahsi çıkarlarımızdan vazgeçtik ama koltuğundan başka hiçbir şeyi düşünmeyenlerle uğraştık. En nihayetinde maalesef olmadı, olduramadık. 2023 seçimlerindeki yenilgiye maalesef engel olamadık, Ben iktidarı sandıkta yenmenin yeterli olacağını gördüm ama asıl sorunun kendi saflarımızda olduğunu göremedim. Onların yolunu kapatanlara maalesef engel olamadım.”