İmamoğlu’ndan Murat Kurum’a yanıt: İstanbulluların vicdanı gerekeni yapacak merak etmeyin!

İmamoğlu’ndan Murat Kurum’a yanıt: İstanbulluların vicdanı gerekeni yapacak merak etmeyin!
25 Ocak 2024 12:39

CHP’nin bir kez daha aday gösterdiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, rakibi AKP’nin adayı eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un bugünkü programında kendisine yönelik eleştirilerine yanıt verdi. İmamoğlu, “8 km metro yaptılar, vadettiklerini tutmadılar” diyen Kurum’a yönelik, “Onlar seçim öncesi zarar verecek ve düne kadar hararetle savundukları her şeyi bir anda unutan insanlar. Ya da seçimde eğer fayda verecekse her türlü yola başvuracak anlayışları olduğunu biliyoruz onun için verdikleri rakamlar benim açımdan önemli değil” dedi.

 

 

İmamoğlu, İş Bankası Mensupları Sitesi’nin İncirli parselinde düzenlenen temel atma töreninde konuştu. “Vatandaşlarımızla kapıların arkasında konuşmuyoruz. Vatandaşı siyasetçilerin küçük hesaplarının ya da birtakım politik manevraların bir piyonu gibi görenlerin devri bitti. Siyaset masalarda değil siyaset vatandaşla uzlaşarak yapılır” ifadelerini kullanan İmamoğlu yerel seçimler için “Bütün enerjimizle çok daha güçlü bir beş yıla daha hazırız” mesajını verdi.

“Asla bir kişiyi bir zümreyi sadece bir siyasi partiyi temsil eden değil 16 milyon insanın anlayışını temsil ettiğimiz söylüyoruz” diyen İmamoğlu, “Bu yol ve u yolculuk sürece dair 2024’te milletimizin ortaya koyacağı irade Türkiye’nin önümüzdeki 5-10 yılını siyaseten de daha güçlü ve daha halkçı bir yere taşıyacak bunu herkes görecek” diye konuştu.

 

 

“Kendi özgür siyasi iradeleriyle yola çıkan her aday değerlidir”
Program çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulunan İmamoğlu, “Ta 2019’da millet ittifakı diye çıktığımız yolculuğa rağmen ilk adaylık açıklamamda biz İstanbul ittifakı için yola çıkıyoruz diyerek İstanbullunun tamamının bu şehrin insanlarını bu sürece kattığım gibi bugün de aynı yerdeyim. Ben o yolculuğun daha da güçlenerek devam ettiğini düşünüyorum. Tabii ki siyasi partiler aday gösterecek, kararlar alacak bu konuda adaylar yola çıkacak elbette ki bu bir ihtirasla bir arka plan başka duygularla olduğunu vatandaşımız da düşünmüyordur diye tahmin ediyorum. Ya da başka uzlaşmalar var mıdır yok mudur vatandaşlarımız böyle düşünmeyecektir diye tahmin ediyorum. Kendi özgür siyasi iradeleriyle yola çıkan her aday değerlidir. Yolları açık olsun biz yollumuza devam ediyoruz. Bugün beş yıllık çalışmalarımızda başarılarımızı sorgulayan yok. Ama beş yıllık çalışmalarımızı 25 yıllık çalışmalarıyla karşılaştıran bir anlayışla karşı karşıyayız. Biz milletimizin her bireyinin oylarını tek tek kazanmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

 

“Adayları tek tek arayacağım, sürecin tamamlanmasını bekliyorum”
İmamoğlu, İyi Parti’nin açıklanan İstanbul adayı Buğra Kavuncu’nun sorulması üzerine de, “Ben adaylar açıklandıktan sonra değil de bütün adaylar olgunlaştıktan sonra hepsini arayıp tek tek tebrik edeceğim. Süreç tamamlanmadığı için kimseyi aramadım ama sadece Buğra Bey değil diğer adayları da arayacağım sadece sürecin tamamlanmasını bekliyorum” dedi.

 

 

Murat Kurum’a: Onlar seçim öncesi zarar verecekse düne kadar hararetle savundukları her şeyi bir anda unutan insanlar!
Mega projelerini açıklayan Kurum’un metro hatlarına yönelik “8 km metro yaptılar vadettiklerini tutmadılar” eleştirisine, “65 km’lik metro hattımızı tamamlamış olacağız mart ayında. Matematiği bile unutarak siyaset yapan arkadaşların nasıl unutkan olduklarını Kanal İstanbul sorusuna verdiği cevapla görebilirsiniz. Onlar seçim öncesi zarar verecek ve düne kadar hararetle savundukları her şeyi bir anda unutan insanlar. Ya da seçimde eğer fayda verecekse her türlü yola başvuracak anlayışları olduğunu biliyoruz onun için verdikleri rakamlar benim açımdan önemli değil” diye yanıt verdi.

 

 

Rakibi Murat Kurum’a yanıt: İstanbulluların vicdanı gerekeni yapacak merak etmeyin
İmamoğlu, Kurum’un, “Çam Sakura Hastanesi yolu yapılmadı, Dolmabahçe tünel projesi iptal edildi, İstanbulluların vicdanına bırakıyoruz” söylemine de, “İstanbulluların vicdanı gerekeni yapacak merak etmeyin” diye yanıt verdi.