Galata Kulesi’yle özdeşleşen ebabil kuşları için restorasyona ara verildi!

Galata Kulesi’yle özdeşleşen ebabil kuşları için restorasyona ara verildi!
9 Temmuz 2020 17:18

Galata Kulesi’nde başlatılan ve kuş yuvalarını bozduğu için tepkilere neden olan restorasyon çalışmalarına ara verildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Galata Kulesi’nde yürütülen müzeleştirme çalışması sırasında ebabil kuşlarına duyarsız kalamazdık. Kulenin dış bakımına kuşların göçme vaktine kadar ara veriyoruz” dedi.

 

 

İstanbul’un simge yapılarından İBB mülkiyetindeki 1500 yıllık tarihi Galata Kulesi, geçtiğimiz aylarda tartışmalı bir şekilde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmişti.

Devrin ardından tarihi kuleyi müzeye çevirmek için restorasyon çalışması başlatıldı. Kulenin etrafına geçtiğimiz günlerde kurulan iskele, birçok tarihi yapıda örneği görülen “kuş evi” olarak kullanılan duvardaki oyukları da kapattı.

 

 

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

 

Bunun üzerine change.org sitesinde vatandaşlar tarafından “Galata Kulesi restorasyonu ebabilleri öldürmesin” sloganı ile imza kampanyası başlatıldı. İmza metninde Galata Kulesi’ndeki restorasyon çalışmasının üreme dönemindeki kuşları tehdit ettiğine ve yavru kuşların ölümüne neden olduğuna dikkat çekildi.

 

 

SONBAHARA ERTELENMESİ TALEP EDİLDİ

 

 

Kulenin cephesindeki boşluklarda üreyen akkarınlı ebabil, ebabil, serçe, güvercin gibi ekolojik açıdan önemli olan kuş türlerinin, ciddi ve geri dönüşü olmayacak bir tehdit altında olduğuna vurgu yapıldı.

Yuvaların bozulmasına neden olan restorasyon çalışmalarının, kuşların üreme faaliyetlerini durdurdukları sonbahara ertelenmesi talep edildi.

Muharrem İnce de konuyu gündemine alarak bir paylaşım yapmıştı.

İnce açıklamasında “Yavrularına ulaşamayan annelerin çığlığını duyun! Gagasında getirdiği yemeği evladının kursağına koyamazsa o yavru ölür. Kuşların ahını almayın. Galata Kulesi’nde #Ebabil kuşlarını koruyarak restorasyon mümkün, yaşamı koruyan, doğaya uygun bir çözüm mümkün.” ifadelerini kullanmıştı