‘Devlet önlem almasa da siz maskeyle, mesafeyle kendinizi koruyun, aşınızı ihmal etmeyin’

‘Devlet önlem almasa da siz maskeyle, mesafeyle kendinizi koruyun, aşınızı ihmal etmeyin’
11 Ağustos 2022 11:25

Dünyada ve Türkiye’de Covid-19 vakalarında yaşanan artış sonrasında Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan kritik açıklamalar geldi.

 

Fotoğraf: Reuters

 

 

“ARTAN VAKALAR NEDENİYLE YENİDEN AÇMAK ZORUNDA KALDIK”

 

 
Sosyal medya hesabından koronavirüste gelinen noktayı değerlendiren Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, salgının başından beri en yüksek vaka döneminin yaşandığını belirterek, “Covid-19 yataklı çocuk servisini artan vakalar nedeniyle yeniden açmak zorunda kaldık” dedi.

 

 

“SALGININ BAŞINDAN BERİ EN YÜKSEK VAKA DÖNEMİNİ YAŞIYORUZ”

 
Prof. Dr. Ceyhan, vaka sayılarının azalmasının ise sadece mevcut dalganın inişe geçtiğini gösterdiğini, salgının bitmediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Salgın bitiyor, artık gündemimizde olmayacak, maskeleri çıkarıyoruz, önlemleri kaldırıyoruz diyerek önlemler kaldırıldığında; yapmayın, vaka sayılarının azalması sadece mevcut dalganın inişe geçtiğini gösterir, salgının bittiğini göstermez diye yalvardık.

Bu yaşadığımız 5 dalgada da böyle oldu. Ancak hiç salgın kontrolünde çalışmamış her şeyi bilenlerin ‘salgının mevsiminin olmayacağını’ bile bilmeden, yanlış yönlendirmelerine de dayanarak, cehaletin alkışlarıyla önlemler kaldırıldı.

 

 

“DEVLET ÖNLEM ALMASA DA…”

 
Yetmedi, Covid servisleri de kapatıldı. Oysa salgının başından beri en yüksek vaka dönemini yaşıyoruz. Salgını okey oyunu sanan ve google’da gördükleriyle kendini uzman sanan bir grup komşusunun hastalanmasına, ölmesine kahkaha atadursun (sahi, biz ne zaman böyle olduk?), inatla doğru yolu göstermeye devam edeceğiz.”

Prof. Dr. Ceyhan vatandaşlara ise “” çağrısında bulundu.